
Fragment Wielkiego Muru zniszczony latem br. w północno-wschodnich Chinach przez deszcze nawalne został naprawiony i ponownie udostępniony turystom – informuje serwis internetowy Xinhuanet.
Jak poinformowała chińska Państwowa Agencja Dziedzictwa Kulturalnego, w sierpniu 2012 roku w wyniku silnych deszczów nawalnych powstało wiele zniszczeń na stanowiskach archeologicznych w północnej części kraju oraz w słabszych fragmentach Wielkiego Muru Chińskiego.
Część umocnień Wielkiego Muru w sekcji Dajingmen w prowincji Hebei została podmyta przez wodę i zawaliła się na odcinku o długości 36 metrów, a w sąsiednich fragmentach o długości 73 metrów stwierdzono liczne pęknięcia.
Część Wielkiego Muru nazywana sekcją Dajingmen została zbudowana w okresie panowania Dynastii Ming (1368-1644 r.), a jej ziemne umocnienia uległy miejscami poważnej erozji przez stulecia.
Lokalne władze w okręgu Qiaoxi poinformowały o zakończeniu odbudowy brakującego fragmentu muru i wzmocnieniu części uszkodzonych. Umocniono też fundamenty budowli oraz założono instalacje wspomagające właściwy odpływ wody.
Po sierpniowych nawałnicach w Chinach Państwowa Agencja Dziedzictwa Kulturalnego zarządziła przeprowadzenie przez lokalne władze inspekcji stanowisk archeologicznych, muzeów i miejsc magazynowania reliktów przeszłości znajdujących się na administrowanym przez nie obszarze i zadbanie o ich bezpieczeństwo. (PAP)
jot/ ula/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.