Historia i kultura

XXI Targi Książki Historycznej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ponad 220 wystawców książek historycznych, wydawnictw muzealnych i bibliotecznych, instytucji kultury weźmie udział w XXI Targach Książki Historycznej, które odbędą się od 29 listopada do 2 grudnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

Na Targach swoją ofertę zaprezentują po raz pierwszy wystawcy z Białorusi i Rosji. W tym roku premierowo odbędzie się Salon Książki Białoruskiej. Zorganizowany zostanie także II Salon Bibliotek oraz III Salon Książki Muzealnej.

Szczególnym wydarzeniem ma być prezentacja faksymili Biblii Gutenberga – najcenniejszej książki świata o wartości szacowanej na 100 mln dol., która jest obecnie przechowywana w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie (woj. pomorskie).

W programie Targów znalazły się spotkania ze znanymi historykami i autorami książek historycznych m.in. prof. Aleksandrem Łuczakiem i Wladimirem Bieszanowem, panele dyskusyjne np. "Varsaviana w dobie kryzysu" oraz spacery historyczne, które poprowadzą m.in. autorzy książek historycznych Sławomir Koper i Iwona Kienzler.

Zaplanowano również projekcje historycznych filmów fabularnych, takich jak "Gladiator" czy "Na Zachodzie bez zmian" oraz pokazy grup rekonstrukcyjnych. Chorągiew Rycerstwa Ziemi Zakroczymskiej zorganizuje pokaz turnieju rycerskiego, turniej łuczniczy dla publiczności, pokazy walk rycerzy z epoki bitwy pod Płowcami, inscenizację bitwy polsko-litewskiej "Oblężenie Jazdowa 1262" oraz pokaz pod hasłem "+Od Mieszka do Jagiełły+ − czyli opowieść jak zmieniało się uzbrojenie rycerza od X do XV w.".

Grupa rekonstrukcyjna Dragon zaprezentuje pokaz musztry piechoty połączony ze strzelaniem salwami z broni czarnoprochowej, fechtunek na szable, strzelanie z moździerza oraz pokaz bicia monet, krzesania ognia krzesiwem i szkółkę fechtunku szablą.

Grupa odtwarzająca Armię Czerwoną 1939-1945 przygotuje wykłady i pokazy sprzętu wojskowego w tym opis granatów i butelek przeciwpancernych. W Targach weźmie udział również Grupa Rekonstrukcji Historycznej Suomen Armeija odtwarzająca armię fińską z okresu II wojny światowej.

Podczas XXI Targów Książki Historycznej odbędą się także wystawy - zabawek historycznych i poświęcona hutnictwu sprzed 2 tys. lat z okolic Warszawy; pokazy gier planszowych o tematyce historycznej i militarnej; gry i atrakcje dla najmłodszych oraz lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży.

Jak co roku Targom towarzyszyć będzie ogłoszenie wyników konkursu o Nagrodę KLIO i wręczenie nagród na najlepszą książkę historyczną. Członkami jury nagrody są profesorowie: Tomasz Szarota, Jan Kieniewicz, Tomasz Kizwalter, Henryk Samsonowicz i Janusz Tazbir oraz redaktorzy: Marian Turski i Tomasz Łubieński.

Patronem medialnym Targów jest portal historyczny Polskiej Agencji Prasowej i Muzeum Historii Polski dzieje.pl.

PAP - Nauka w Polsce

akn/ ls/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Wrocław, 04.01.2024. Makieta XV-wiecznej dzielnicy żydowskiej, prezentowana w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu. Fot. PAP/Maciej Kulczyński

    Studenci Politechniki Wrocławskiej stworzyli makietę XV-wiecznej dzielnicy żydowskiej

  • Fot. Adobe Stock

    Toruń/ Znana archeolog Lidia Grzeszkiewicz-Kotlewska spoczęła na cmentarzu św. Jerzego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera