Słynne stanowisko archeologiczne w Gizie ponownie otwarte po renowacji

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W Egipcie oficjalnie otwarto dla zwiedzających piramidę Chefrena po przeprowadzeniu renowacji obiektu – informuje serwis internetowy BBC News.

Po długotrwałych pracach renowacyjnych prowadzonych przy piramidzie Chefrena - drugiej co do wielkości piramidy w Gizie - minister ds. starożytności Egiptu Muhammad Ibrahim dokonał otwarcia dla zwiedzających tego obiektu oraz sześciu starożytnych grobowców.

W piramidzie znajduje się grobowiec Chefrena, faraona z IV Dynastii (ok. 2629-2504 r. p.n.e.), panującego w starożytnym Egipcie w latach ok. 2572-2546 r. p.n.e.

Piramida Chefrena ma wysokość 136 metrów, a długość boku jej podstawy wynosi 214,5 metra.

Jak poinformował Muhammad Ibrahim podczas oficjalnej uroczystości, w ciągu najbliższych miesięcy dojdzie do ponownego otwarcia dla turystów wielu innych stanowisk archeologicznych w Egipcie.

Wiele stanowisk archeologicznych i muzeów w Egipcie zamknięto po wybuchu zamieszek w styczniu 2011 roku, a niektóre z nich zostały obrabowane w trakcie trwania protestów społecznych, których uczestnicy domagali się wówczas ustąpienia z urzędu prezydenta Hosniego Mubaraka.

W przemyśle turystycznym Egiptu odnotowano od tego czasu dotkliwe straty spowodowane spadkiem ruchu turystycznego, a jednym z celów nowych władz jest odbudowanie turystyki w kraju. (PAP)

jot/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera