Sierść pomaga się słoniom ochłodzić

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zwykle uważa się, że włoski na ciałach ssaków ewoluowały w chłodnych, prehistorycznych czasach, aby skuteczniej zatrzymywać ciepło. Jednak u słoni cel ich istnienia jest wręcz przeciwny: pomagają chłodzić - informuje " PLOS ONE".

Włoski u słoni mogły ewoluować jako środek pomagający zapobiegać przegrzaniu w gorących częściach świata, w których żyją - wynika z badania pod kierunkiem Conora Myhrvolda i jego zespół z Princeton University (PU).

Jedno z popularnych założeń inżynierii mówi, że małe zagęszczenie włosów na powierzchni pomaga rozproszyć ciepło. Mimo tego sens istnienia rzadkich włosów nie jest tak wyraźny z punktu widzenia nauk biologicznych i ewolucjonizmu.

W nowym świetle przedstawiają go naukowcy z PU, którzy sprawdzali, jak różne zagęszczenie włosów na skórze wpływa na procesy związane z termoregulacją u słoni azjatyckich i afrykańskich. Doszli do wniosku, że włoski na skórze słonia wyraźnie zwiększają zdolność do utrzymania niskiej temperatury w warunkach Afryki czy Indii, gdzie dni wyjątkowo upalne albo mniej wietrzne nie należą do rzadkości.

Ich badania potwierdzają, że duże zagęszczenie włosków na skórze działa jak izolacja. Kiedy jednak włoski rosną rzadziej - tak jak u słoni, nie tyle zatrzymują ciepło w organizmie, co pomagają mu pozbywać się jego nadmiaru - napisali.

Autorzy badania podkreślają, jak ważna jest dla słoni zdolność utrzymania stałej temperatury ciała. Te potężne zwierzęta lądowe żyją w rejonach, gdzie panują ogromne upały. "Rzadkie włoski zwiększają rozpraszanie ciepła przez skórę słoni i pomaga tym największym lądowym ssakom sprostać własnym potrzebom związanym z termoregulacją" - mówi współautor badania, Elie Bou-Zeid. (PAP)

zan/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera