Czarna kukurydza może pomóc w cukrzycy i chorobach nerek

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Substancje zawarte w ziarnach czarnofioletowej odmiany kukurydzy mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz chorób nerek - informuje "American Journal of Physiology – Renal Physiology ".

Uszkodzenie nerek - nefropatia cukrzycowa - to jedno z najpoważniejszych powikłań towarzyszących cukrzycy. Może doprowadzić do schyłkowej niewydolności nerek.

Czarna, a właściwie ciemnofioletowa odmiana kukurydzy uprawiana jest głównie w Peru, Chile i Boliwii, gdzie wyrabia się z niej najróżniejsze artykuły spożywcze, łącznie z napojami i słodyczami. Ciemno zabarwione ziarno tej kukurydzy zawiera bardzo dużo antocyjanów (zwanych też flawonoidami), którym przypisywane są właściwości przeciwcukrzycowe.

Zespół Min-Kyung Kanga z koreańskiego uniwersytetu Hallym zbadał komórkową i molekularną aktywność antocyjanów tej kukurydzy (PCA), wykorzystując ludzkie komórki pochodzące z kłębuszków nerkowych oraz chore na cukrzycę myszy. Jak się okazało, PCA mogą zapobiegać rozwojowi nefropatii cukrzycowej na wiele sposobów, między innymi hamując aktywacje monocytów oraz naciekanie tkanek przez makrofagi. Dlatego też autorom badań wydają się dobrym środkiem zapobiegawczym w przypadku cukrzycy typu 2 oraz chorób nerek.(PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera