Uczelnie i instytucje

Ćwierć miliarda złotych od NCBR dla konsorcjów naukowo-biznesowych

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ćwierć miliarda złotych przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) na finansowanie konsorcjów tworzonych przez jednostki naukowe i przedsiębiorców. Ogłoszony w środę konkurs ma zwiększyć zaangażowanie biznesu w finansowanie badań naukowych.

"Dotychczasowe zaangażowanie polskich przedsiębiorców znacząco odbiega od realiów funkcjonowania najbardziej zaawansowanych technologicznie gospodarek" – mówi dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski.

W opublikowanym komunikacie NCBR wyjaśnia, że konkurs ma zwiększyć zaangażowanie sektora biznesowego w finansowanie badań i pomóc w efektywnej komercjalizacji ich wyników. Podmioty gospodarcze otrzymają skuteczniejszą zachętę do inwestowania w badania i będą miały prawa do ich wyników.

W konkursie mogą wziąć udział publiczne organizacje badawcze (instytuty badawcze, instytuty PAN i uczelnie), które chcą realizować projekty wspólnie z przedsiębiorcami. Wsparcie przeznaczone jest na realizację badań przemysłowych lub prac rozwojowych. Warunkiem dofinansowania projektu jest zobowiązanie się przedsiębiorcy do wdrożenia wyników projektu w działalności gospodarczej.

„Naszym celem jest, aby do każdej złotówki zainwestowanej w badania ze środków publicznych, przedsiębiorcy dołożyli swoje dwie. Taka formuła współpracy w badaniach nad najnowocześniejszymi technologiami może się stać fundamentem innowacyjnego przemysłu w Polsce i jedną z recept na kryzys gospodarczy" – wyjaśnia minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka.

Wsparcie w ramach konkursu jest możliwe dzięki pierwszemu w Polsce wykorzystaniu mechanizmu tzw. pośredniej pomocy publicznej, który - w tym przypadku - ma służyć zwielokrotnieniu publicznych środków na sektor badań i rozwoju. Ogłoszenie takiego konkursu było możliwe dzięki niedawno znowelizowanemu rozporządzeniu MNiSW w sprawie warunków udzielania pomocy publicznej za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wprowadza ono możliwość realizacji projektów przez jednostki naukowe, które pozyskają do współpracy przedsiębiorców, wnoszących wkład finansowy do projektu.

„Średnia unijna środków przekazywanych na badania z sektora przedsiębiorstw wynosi 61,5 proc. Według danych GUS w 2010 r. w Polsce jedynie co czwarta złotówka przeznaczona na badania i rozwój pochodziła od przedsiębiorców. Naszą receptą na zmianę tej statystki będą konkursy z pośrednią pomocą publiczną" – dodaje prof. Kurzydłowski.

Jak zapewnia NCBR, nowy mechanizm jest korzystny dla obu stron. „Jednostka naukowa może realizować dużo większe projekty dzięki połączeniu środków publicznych i prywatnych oraz wykorzystywać zdobytą wiedzę w dalszej działalności naukowej i dydaktycznej zachowując prawo do publikacji. Dla przedsiębiorcy korzyścią będą efekty z wdrożenia wyników badań oraz posiadanie 100 proc. praw majątkowych do wyników tych badań” – czytamy w komunikacie centrum.

W skład konsorcjum może wchodzić jedna jednostka naukowa oraz jeden przedsiębiorca, ale liderem konsorcjum jest zawsze publiczna organizacja badawcza. Poszukiwane będą innowacyjne projekty, obejmujące branże najbardziej istotne dla rozwoju gospodarki opartej na wiedzy. Lista branż z obszaru high technology i medium-high technology znajdzie się w dokumentacji konkursowej.

Wszelkie informacje na temat konkursu są dostępne na stronie: www.ncbr.gov.pl. Dodatkowo 26 i 27 września odbędą się jednodniowe szkolenia informacyjne dla przyszłych wnioskodawców, podczas których będzie można poznać jego zasady, dokumentację aplikacyjną oraz sposób konstruowania budżetu projektu. Program jest finansowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera