Uczelnie i instytucje

MNiSW przyznało dotacje na infrastrukturę informatyczną

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ponad 200 mln złotych przeznaczy w tym roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rozbudowę i utrzymanie infrastruktury informatycznej. Z tej sumy prawie 144 mln złotych otrzyma Wirtualna Biblioteka Nauki - poinformowano na stronie resortu.

Istniejąca i stale rozwijana od 2010 roku Wirtualna Biblioteka Nauki (dostępna pod adresem www.wbn.edu.pl) umożliwia naukowcom i studentom bezpłatny dostęp do najważniejszych światowych baz danych i publikacji naukowych.

Wśród udostępnianych w ramach WBN publikacji są m.in. zasoby Web of Knowledge, w tym dostęp do indeksu cytowań Science Citation Index Expanded, ponad 1,3 tys. tytułów bazy Wiley-Blackwell, prawie 2 tysiące tytułów bazy Springer, zasoby Cambridge University Press czy Oxford University Press, a także elektroniczne wydania magazynów "Science" i "Nature".

Pozostałe fundusze z tegorocznej puli resortu nauki będą przeznaczone na utrzymanie specjalnych urządzeń badawczych i dalszą rozbudowę infrastruktury informatycznej służącej nauce. To m.in. wydatki związane z rozwojem miejskich i lokalnych sieci komputerowych czy połączeń krajowych i międzynarodowych, a także utrzymanie specjalnych urządzeń badawczych, np. centrów komputerowych, które znajdują się w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Standerski: rząd podjął decyzję o przeznaczeniu 69,6 mln zł na budowę Fabryki AI

  • 22.03.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik. PAP/Leszek Szymański

    Gzik: atrakcyjne dla nauki będą zdrowie, odnawialne źródła energii i obronność

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera