Powstanie Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W 2014 r. na Politechnice Krakowskiej rozpocznie działalność Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego. W czwartek uczelnia podpisała umowę z zarządem województwa małopolskiego na dofinansowanie projektu.

Zgodnie z umową, zawartą w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, na budowę laboratorium będzie przeznaczone 17 mln zł z budżetu Unii Europejskiej. Dzięki tej kwocie jednostka zostanie wyposażona w wysokiej klasy aparaturę służącą badaniom i ocenie technologii i instalacji stosowanych w budynkach energooszczędnych.

Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego ma służyć nie tylko kadrze naukowej, ale także studentom. Jak poinformował na czwartkowej konferencji prasowej wicemarszałek Małopolski, Roman Ciepiela, zarząd województwa promuje projekt budowy laboratorium m.in. dlatego, że daje on możliwość przygotowania zawodowego młodych ludzi, którzy wejdą na rynek pracy z nabytymi praktycznymi umiejętnościami stosowania nowych technologii.

Rektor Politechniki Krakowskiej Kazimierz Furtak przypomniał na konferencji, że uczelnia zajmuje się budownictwem energooszczędnym od wielu lat. Rektor wymienił również funkcje laboratorium. „Chcemy proponować właściwe rozwiązania technologiczne, techniczne, architektoniczne. Chcemy także prowadzić szeroką działalność edukacyjną” – powiedział.

Laboratorium będzie usytuowane w centrum miasta, przy ulicy Szlak. „Dzięki temu będzie dostępne dla ludzi z zewnątrz. Zainteresowane osoby będą mogły przychodzić i poznawać tam nowe technologie” – wyjaśnił rektor.

Krakowska uczelnia realizuje projekt budowy Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego w partnerstwie z Zespołem Szkół Budowlanych w Tarnowie, gdzie zostanie uruchomiony tak zwany Poligon Energooszczędności. W tym obiekcie będzie można testować nowoczesne rozwiązania w budownictwie. Jak zaznaczył na konferencji prezydent Tarnowa, Ryszard Ścigała, na terenie miasta działa kilkadziesiąt firm budowlanych. Poszukują one pracowników o określonych kompetencjach. Dzięki poligonowi uczniowie nabędą potrzebne kompetencje.

Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Tarnowie w budowie Poligonu Energooszczędności widzi szansę na ożywienie współpracy handlowej w środowisku budowniczym.

PAP - Nauka w Polsce

bko/ hes/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 07.03.2025. Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Hubert Cichocki. PAP/Albert Zawada

    Prezes Sieci Łukasiewicz: chcemy wypełnić niszę, którą dostrzegamy w lądowych systemach bezzałogowych

  • 07.05.2025. Otwarcie międzynarodowego wydarzenia European Aeronautics Days - Aerodays 2025 w Centrum Targowo-Wystawienniczym EXPO XXI w Warszawie, 7 bm. Wydarzenie zorganizował Instytut Lotnictwa Sieci Badawczej Łukasiewicz. PAP/Paweł Supernak

    Aerodays 2025 w Warszawie - Europa stawia na zrównoważony rozwój lotnictwa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera