Kraski potrzebują ochrony gatunkowej

Foto: Fotolia
Foto: Fotolia

Kraska to gatunek o wyjątkowych walorach estetycznych, który – szczególnie w okresie wakacyjnym - cieszy się dużym zainteresowaniem fotografów i obserwatorów. Mimo wysiłków podejmowanych na rzecz ochrony kraski, obecnie jej populacja lęgowa w Polsce liczy nie więcej niż 50 par. Dlatego o przestrzeganie zasad etyki oraz obowiązujących przepisów prawa podczas kontaktów z tymi ptakami apeluje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP).

Zdaniem ekspertów i wolontariuszy OTOP świadomość, że wkrótce ten gatunek może zniknąć z polskiego krajobrazu, stanowi dodatkową motywację dla osób chcących uchwycić kraskę w lornetce lub obiektywie aparatu. Wzmożoną presję ze strony obserwatorów i fotografów ornitolodzy zauważają we wszystkich regionach, gdzie występują kraski.

Kraski można często spotkać na liniach energetycznych czy nieopodal zabudowań gospodarskich. Tam też znajdują się ich stanowiska lęgowe. Dlatego wiele osób uważa ten gatunek za mało płochliwy. Jednak eksperci OTOP tłumaczą, że czując na sobie wzrok człowieka, kraski przestają karmić młode, a każda przerwa w otrzymywaniu pokarmu może negatywnie odbić się na zdrowiu i kondycji piskląt. W obecnej sytuacji utrata choćby jednego młodego osobnika oznacza niepowetowaną stratę i kolejny krok w stronę całkowitego zniknięcia gatunku z terenu Polski.

Co roku stanowiska kraski odwiedza około tysiąca osób i liczba ta systematycznie rośnie, co wiążę się m.in. z coraz łatwiejszym dostępem do wysokiej klasy sprzętu fotograficznego, rozwojem turystyki przyrodniczej oraz wymianą informacji na temat miejsc gniazdowych w internecie.

Jak możemy obserwować ptaki nie szkodząc im? Niedopuszczalne jest niepokojenie krasek przy dziuplach w okresie wysiadywania i karmienia, co niestety często się zdarza. Nie wolno parkować samochodów bezpośrednio przy drzewie z dziuplą kraski, ani podchodzić na odległość kilkunastu, a czasem nawet kilku metrów od gniazda. Jak obserwują przyrodnicy, co roku zdarzają się przypadki porzucania przez kraski wstępnie zajętych stanowisk, silnie nękanych przez fotografów w okresie toków.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z dnia 12 października 2011 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, kraska znajduje się na liście gatunków, wobec których obowiązuje zakaz filmowania, fotografowania i obserwacji mogących powodować płoszenie lub zaniepokojenie. W praktyce na każdą z tych czynności należy uzyskać zgodę odpowiedniej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ).

Osoby zajmujące się fotografowaniem ptaków powinny również pamiętać o Kodeksie Etycznym Związku Polskich Fotografów Przyrody. Zgodnie z jego zapisami „ w terenie, na pierwszym miejscu muszą być stawiane: bezpieczeństwo zwierząt i niezakłócanie ich życia, zwłaszcza w okresie rozrodczym” oraz „należy przestrzegać aktualnego prawa, które dotyczy fotografii przyrodniczej i ochrony przyrody, a także respektować wymagania dotyczące uzyskiwania właściwych zezwoleń na fotografowanie na obszarach chronionych lub chronionych gatunków zwierząt”.

W 2010 roku OTOP we współpracy z RDOŚ w Warszawie zaangażował się w ochronę kraski w głównym rejonie jej występowania w Polsce tj. na Równinie Kurpiowskiej. Od tego samego roku OTOP organizuje ogólnopolski monitoring kraski na zlecenie Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska. W 2011 roku OTOP rozpoczął realizację kompleksowego projektu "Aktywna ochrona kraski na Równinie Kurpiowskiej". Projekt, którego działania będą koncentrowały się na podwyższeniu sukcesu lęgowego gatunku będzie realizowany przez 3 lata.

Kraska znana jest również pod nazwą siwka, siwa wronka, krasipiórka, krasnowronka lub krasiwronka. Informacje o tym gatunku i programie jego ochrony można znaleźć m.in. na stronie internetowej http://www.kraska.eco.pl/

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: setki gatunków płazów znajdą się poza tolerowanym przez nie zakresem temperatur

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera