Czerwone chipsy pomagają ograniczyć ilość jedzenia

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zabarwione chipsy umieszczane w tubie działają na podświadomość jak znak „stop” i pomagają kontrolować spożywaną ilość – wynika z badań opublikowanych w Journal of Heath Psychology.

Naukowcy z Cornell University’s Food and Brand Lab przeprowadzili badania, w których podawano studentom chipsy serwowane w podłużnych tubach. Badani zostali podzieleni na dwie grupy, a podczas jedzenia oglądali filmy. Jedna grupa dostała tuby, w których co 7 chips był czerwony. Studenci, nieświadomi dlaczego niektóre chipsy są zabarwione, zjedli ich o 50 proc. mniej niż ich rówieśnicy z drugiej grupy. Byli również w stanie oszacować ile chipsów zjedli. Zdaniem ekspertów takie jadalne znaczniki pomagają regulować wielkość porcji oraz działają na podświadomość jak znak „stop”.

“Większość osób, by kontrolować wielkość spożywanych porcji, używa wizualnych znaczników takich jak pusty talerz czy spód miski, które mówią im kiedy powinni już przestać jeść” – mówi Brian Wansink, dyrektor Cornell Food and Brand Lab – Wstawianie wizualnych znaczników w paczkach z jedzeniem może im pomóc kontrolować ile zjedli oraz zmienić nawyki żywieniowe.”

Na amerykańskim rynku pojawiły się chipsy Lays Stackables, które są sprzedawane w tubie i mają wydzielone porcje za pomocą barwionych na czerwono chipsów. Zdaniem naukowców chipsy serwowane w dużych paczkach nie nadają się do takiego oznaczania. Eksperci twierdzą, że wyniki uzyskane w badaniu można wykorzystać przy produkcji sera, ciastek, ciast i innych wysokokalorycznych produktów. (PAP)

astr/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera