Historia i kultura

Ożywić żuławskie domy podcieniowe

PAP © 2012 / Maciej Rozwadowski
PAP © 2012 / Maciej Rozwadowski

Jakie są przyczyny degradacji żuławskich domów podcieniowych? Program przetrwania i ożywienia zabytkowych struktur architektonicznych w środowisku kulturowym Żuław tworzy w swojej pracy doktorskiej Marta Koperska-Kośmicka z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Jej badania dofinansowano poprzez stypendium III edycji programu Innodoktorant.

Stypendystka pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Krystyny Pokrzywnickiej zamierza stworzyć model rewitalizacji historycznego budownictwa drewnianego, zlokalizowanego w Delcie Wisły.

Problemy budownictwa regionu doktorantka identyfikuje na przykładzie grupy domów podcieniowych. Analizuje techniczne, gospodarcze, prawne i społeczne czynniki wpływające na zmianę stanu ich zachowania i postępującą degradację.

Domy podcieniowe to duże wiejskie budynki mieszkalne. Zwykle mają one konstrukcję szkieletową z drewna, wypełnioną czerwoną cegłą lub otynkowaną. Przed zasadniczą część budynku wysunięty jest charakterystyczny wielosłupowy podcień. Liczba słupów w podcieniu może być różna.

Większość obecnie istniejących domów podcieniowych pochodzi z XVIII i początku XIX wieku.To właśnie na obszarze Żuław Gdańskich i Żuław Wiślanych jest najwięcej śladów budownictwa podcieniowego.

Jak przekonuje Marta Koperska-Kośmicka, wyniki jej pracy mogą być wykorzystane w działalności organów administracji publicznej, jednostek samorządowych oraz organizacji poSytku publicznego zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego i wspieraniem różnorodności kulturowej Pomorza i kraju.

Bezpośrednio badania innodoktorantki służą monitorowaniu stanu zachowania zabytkowych obiektów drewnianych na Żuławach Wiślanych, procesu przemian środowiska kulturowego i podniesieniu świadomości społecznej w zakresie znaczenia i wartości obiektów kulturowych oraz zasad i metod ich konserwacji, a także późniejszego ich użytkowania.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Facebook/ Stołeczny Konserwator Zabytków

    Warszawa/ Kolejne znalezisko w Wiśle, tym razem szabla

  • 10.07.2025. Wydobyty z Jeziora Lednickiego zdobiony twarzą element konstrukcyjny zaprezentowany podczas konferencji prasowej w siedzibie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w Dziekanowicach, 10 bm. Rok ścięcia drewna do wykonania belki konstrukcyjnej oszacowano na 967 (w przedziale czasu między 960 a 975 r.). (ad) PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Wielkopolskie/ Zaprezentowano unikatowe wyobrażenie twarzy odkryte na elemencie wałów grodu lednickiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera