
Projekt „Ochrona żubra w Puszczy Białowieskiej - Kraina Żubra" znalazł się wśród 13 najlepszych projektów LIFE Nature, wyłonionych przez Komisję Europejską wśród tych, które kończyły swój okres rozliczeniowy w 2011 r.
Kryteria, które brano pod uwagę przy ocenie projektów objęły m.in. poprawę stanu ochrony gatunków czy siedlisk, krótko- i długotrwały efekt projektu, a także regionalny, krajowy i międzynarodowy wpływ działań przyrodników. Jak poinformowano na stronie IBS PAN, \"Kraina Żubra\" konkurowała z ponad innymi 200 europejskimi projektami.
Wyróżniony przez Komisję Europejską projekt realizowany był od 2006 do 2010 r. przez Instytut Biologii Ssaków (IBS) PAN w Białowieży, Białowieski Park Narodowy, Fundację Zielone Płuca Polski oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku wraz z 3 nadleśnictwami: Białowieżą, Browskiem i Hajnówką.
Jak poinformowano na stronie IBS PAN, głównym celem projektu była poprawa sytuacji żubra w regionie Puszczy Białowieskiej. W ramach programu prowadzone były działania, które zapewnić mają długoterminową ochronę i zachowanie tego narażonego na wyginięcie gatunku. Wśród działań przyrodników znalazło się m.in. wyznaczenie i wdrożenie korytarzy ekologicznych, budowa paśników i wodopojów oraz rekultywacja łąk śródleśnych. Pracom tym towarzyszyła kampania informacyjno-edukacyjna. Zrealizowane działania - jak poinformowano na stronie IBS PAN - umożliwiły zwiększenie zasięgu występowania żubrów oraz wzmocniły społeczną akceptację gatunku w regionie.
Niektóre zadania, w tym dzierżawa łąk od rolników na potrzeby bytowania żubrów, zabezpieczanie upraw przed szkodami wyrządzanymi przez żubra i akcje informacyjno-edukacyjne są kontynuowane w ramach kolejnego projektu pt. „Ochrona żubra in situ w Polsce - część północno-wschodnia\".
\"Pomimo faktu, że populacja żubrów Puszczy Białowieskiej osiągnęła liczebność około 350 osobników, gatunek ten jest wciąż poważnie zagrożony - poinformowano na stronie projektu. - Powody tego to: ograniczony obszar występowania oraz ograniczone zasoby pokarmowe, izolacja wolno żyjących stad, wysoki inbred (chów wsobny - PAP), niska odporność na choroby oraz dotychczasowy sposób zarządzania populacją nie uwzględniający wzrostu liczebności i obecnych potrzeb gatunku. Pomimo tego, że na świecie żyje zaledwie 3000 żubrów, ich liczebność w Puszczy Białowieskiej jest ograniczana poprzez selektywny odstrzał. Sytuacja ta wynika z ograniczonego obszaru, na którym żubr obecnie może występować. Ponadto, dokarmianie zimowe sprzyja koncentracji żubrów na małej powierzchni oraz wpływa na ich zachowanie i ogranicza rozprzestrzenianie na inne terytoria\".
IBS PAN zaznacza, że program LIFE, w ramach którego finansowano projekt \"Kraina żubra\", jest największym finansowym instrumentem Unii Europejskiej, który wspiera realizację projektów z zakresu ochrony przyrody i środowiska. Od początków istnienia, czyli od 1992 roku w programie współfinansowano ponad 3500 projektów na łączną kwotę 2,5 mld euro. Podczas tegorocznych obchodów 20-lecia programu LIFE odbyła się uroczystość rozdania nagród LIFE.
Więcej informacji na temat ochrony żubrów na Podlasiu można znaleźć na stronie projektu www.krainazubra.pl
PAP - Nauka w Polsce
lt/ agtbsz/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.