Samice świetlików lecą na duże prezenty

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Samce świetlików, które mają w zwyczaju uwodzić partnerki swoimi sygnałami światlnymi, uciekają się też do wręczania wybrankom prezentów, przy czym im większy tym lepszy - informuje serwis BBC Nature.

W roli prezentu występuje w tym przypadku spermatofor, czyli specjalnie opakowany pakiet plemników wzbogacony substancjami odżywczymi. Biolodzy z Tufts University w Bostonie zaobserwowali, że samice wolały tych adoratorów, którzy oferowali największy podarunek.

W warunkach naturalnych samice są bardzo wybredne i odpowiadają tylko na zaloty osobników, których uznają za wystarczająco atrakcyjnych. Inne zachowanie zarejestrowano natomiast podczas eksperymentu w zamkniętej przestrzeni. Gdy po kilku minutach zalotów świetliki umieszczone zostały w koedukacyjnych mini-komorach, samice wyraźnie preferowały partnerów oferujących większy spermatofor. Jakość wysyłanych sygnałów świetlnych wydawała się nie mieć już wtedy większego znaczenia.

Obserwacja ta kryje w sobie jednak zagadkę - w jaki sposób samica jest w stanie zdecydować się na kopulację na podstawie rozmiaru spermatoforu, skoro jest on przekazywany wewnętrznie?

Obfity prezent ślubny niesie ze sobą konkretne korzyści dla samicy - dzięki niemu może ona złożyć więcej jajeczek, co zapewnia większy sukces reprodukcyjny, a także dłużej cieszyć się życiem korzystając z zawartych w nim składników odżywczych; w swoim dorosłym życia świetliki już nic bowiem nie jedzą. (PAP)

koc/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera