Objawy typowe dla ADHD mogą wystąpić u dzieci z katarem alergicznym

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Objawy typowe dla ADHD, tj. nadaktywność z zaburzeniami koncentracji uwagi mogą towarzyszyć katarowi alergicznemu u dzieci i młodzieży – wskazują najnowsze badania. Co ważne, objawy te ustępują dzięki skutecznemu leczeniu kataru.

Naukowcy kierowani przez dr. Ayhana Soguta z Wydziału Alergii Dziecięcych w Regionalnym Szpitalu Klinicznym w Erzurum w Turcji zaprezentowali wyniki swojej pracy podczas kongresu Europejskiej Akademii Alergii i Immunologii Klinicznej, który odbywa się w dniach 16-20 czerwca w Genewie.

Zdaniem naukowców potwierdza to, że katar alergiczny może w znaczny sposób pogorszyć jakość życia dzieci i nastolatków, które na niego cierpią. Dlatego tak ważne jest wczesne diagnozowanie i właściwe leczenie tego schorzenia, podkreślali.

Na specjalnej sesji poświęconej związkowi kataru alergicznego z astmą prof. Mike Thomas z University of Southampton (Wielka Brytania) zwrócił jednak uwagę, że negatywny wpływ kataru alergicznego na jakość życia jest ciągle w dużym stopniu niedoceniany.

Zespół badaczy z Turcji prowadził obserwacje grupy 25 dzieci w wieku 8-16 lat. Wszystkie miały sezonowy katar alergiczny związany z alergią na pyłki traw. Matki wypełniały ankiety dotyczące objawów nadaktywności i zaburzeń koncentracji u dzieci. Dla porównania poproszono o to również mamy 35 zdrowych uczniów.

Jakość życia pacjentów z katarem oceniano na podstawie specjalnych kwestionariuszy.

W ramach terapii przepisano im donosowy glikokortykosteroid (pirośluzan flutykazonu) oraz doustny leki antyhistaminowy (dichlorowodorek lewocetyryzyny), które mieli stosować przez sześć tygodni. Po upływie tego czasu ponownie dokonano oceny jakości życia dzieci oraz objawów ADHD.

Przed zastosowaniem leczenia nadaktywność i problemy z koncentracją były znacznie silniejsze u pacjentów z katarem. Jednak po zastosowaniu terapii nie stwierdzono różnic między grupami odnośnie koncentracji uwagi, a nadaktywność była mniejsza u dzieci leczonych z powodu kataru alergicznego. Ponadto, jakość życia pacjentów z katarem alergicznym znacznie się poprawiła po terapii.

Jak skomentował prezentujący wyniki w Genewie dr Sogut, badania te potwierdzają, że katar alergiczny może przyczyniać się do wystąpienia u pacjentów objawów zaburzeń zachowania oraz do pogorszenia jakości ich życia. Natomiast skuteczne leczenie go może prowadzić do ustąpienia tych symptomów.

O tym jak negatywny wpływ na jakość życia może mieć katar alergiczny przekonywał prof. Thomas. Badania wskazują, że pogarsza on wydajność w pracy i szkole, przyczynia się do absencji, zaburzeń snu, problemów z koncentracją, powoduje uczucie zmęczenia oraz zaburzenia emocjonalne, w tym złość i agresję.

Specjalista przypomniał rezultaty brytyjskich badań z 2010 r. na temat wpływu kataru alergicznego na wyniki uczniów na egzaminach w szkole. Analizy, które przeprowadzono wśród ponad 1,8 tys. nastolatków w wieku 15-17 lat wykazały, że uczniowie, którzy mają objawy kataru alergicznego w dzień egzaminu mają o 40 proc. wyższe ryzyko uzyskania gorszej oceny, a wzrasta ono dodatkowo do 70 proc. jeśli zażywają leki antyhistaminowe starszej generacji, o silnym działaniu sedatywnym.

„Leki te mogą powodować zwiększoną senność, otępienie i nasilają łaknienie, co przyczynia się do tycia. Dlatego, leków tych nie stosuje się w nowoczesnej praktyce lekarskiej, m.in. dlatego, by dzieci nie miały problemów w nauce” – powiedział PAP obecny na kongresie alergolog dr Jarosław Ślifirski. Zaznaczył, że jednym z możliwych działań niepożądanych tych leków mogą być również nadpobudliwość i zaburzenia koncentracji.

Specjalista przypomniał, że w leczeniu alergicznego kataru dużą rolę odgrywa odczulanie, tj. immunoterapia swoista. „Sam poddałem się odczulaniu z powodu kataru alergicznego. Byłem swoim pierwszym odczulanym pacjentem” – powiedział.

Eksperci podkreślali też, że skuteczne leczenie kataru alergicznego odgrywa ważną rolę w kontroli astmy. Obydwa schorzenia są bowiem ze sobą ściśle powiązane.

Jak przypomniała prof. Glenis Scadding, prezydent Brytyjskiego Towarzystwa Alergii i Immunologii Klinicznej (BSACI), badania wskazują, że nawet 80 proc. pacjentów z astmą cierpi też na katar alergiczny. Ale katar jest u nich niestety często ignorowany. „Tymczasem, leczenie tylko dolnych dróg oddechowych prowadzi do złej kontroli astmy” – zaznaczyła specjalistka.

Zaprezentowane w Genewie badania naukowców z Filipin (ze Szpitala Św. Tomasza w Manili) wykazały, że w grupie 114 dzieci z katarem alergicznym aż 67 proc. miało pogorszoną funkcję płuc, co zmierzono w badaniu spirometrycznym. (PAP)

jjj/ ula/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Uznawany za zagrożony gatunek ibis grzywiasty pojawił się w jednym z miast

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja potrzebuje kompasu moralnego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera