Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.05.2022
PL EN
21.05.2012 aktualizacja 21.05.2012

Festiwal Nauki Zielona Góra 2012 - w czerwcu

Festiwal Nauki Zielona Góra 2012, który przygotowuje Uniwersytet Zielonogórski, odbędzie się 3-4 czerwca. W programie przewidziano wiele ciekawych wydarzeń z nauką w roli głównej.

Jak poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka Uniwersytetu Zielonogórskiego, Ewa Sapeńko, podczas dwóch festiwalowych dni - w niedzielę i poniedziałek - na deptaku w centrum miasta i na wszystkich wydziałach Uniwersytetu Zielonogórskiego zaprezentowanych zostanie ponad 100 pokazów, eksperymentów, wystaw i dyskusji panelowych, 30 popularno-naukowych wykładów i prelekcji, a także warsztaty, koncerty i spektakle.

Uroczyste otwarcie Festiwalu Nauki nastąpi w południe 3 czerwca na scenie przy Hotelu Śródmiejskim. Zaraz potem w Sali Witrażowej Muzeum Ziemi Lubuskiej wykład inauguracyjny pt. \"Bioróżnorodność - zagrożone dziedzictwo Noego\" wygłosi prof. Grzegorz Gabryś.

Niedzielny Festyn Naukowy na deptaku zakończy się koncertem, w którym wezmą udział studenci kierunku jazz i muzyka estradowa, a filozofowie zaproszą wszystkich na wieczorną ucztę filozofów. Dyskusja panelowa w Ogrodzie Botanicznym będzie poświęcona poszukiwaniom \"ekologicznego złotego środka\".

Jedną z głównych atrakcji tegorocznej edycji Festiwalu Nauki będzie montaż szkieletów: słonia indyjskiego i nosorożca białego. Muzeum Przyrodnicze Wydziału Nauk Biologicznych zielonogórskiej uczelni pozyskało oba szkielety w ubiegłym roku. Eksponaty są bardzo cenne pod względem naukowym, dydaktycznym i muzealnym. Na ich przykładzie organizatorzy chcą pokazać zagrożenia i perspektywy dla tych gatunków.

Szkielet nosorożca będzie montowany na zielonogórskim deptaku podczas niedzielnego festynu. Z kolei szkielet słonia zostanie złożony w siedzibie Wydziału Nauk Biologicznych.

Dla zmęczonych naukowymi doznaniami będzie czekał bar szybkiej obsługi z wyjątkowym menu. Jak zapewniła Ewa Sapeńko, pracownicy i studenci Wydziału Nauk Biologicznych będą serwować specjały i smakołyki przygotowane z owadów, wśród nich: smażoną szarańczę (na słodko i ostro), świerszcze w cieście francuskim, karaczany w sałatce owocowej, owadziane koreczki i larwy na ciepło.

W przeddzień niedzielnego Festynu Naukowego, w sobotę 2 czerwca, Uniwersytet Zielonogórski zaprasza mieszkańców województwa na eko-wycieczki eko-busami, mające na celu zapoznanie uczestników z bogactwem lokalnej przyrody i nowoczesnymi rozwiązaniami ochrony środowiska. W programie są wyjazdy do Parku Mużakowskiego, Muzeum Bociana Białego i Muzeum Łąki oraz do nowoczesnej sortowni odpadów w Raculi.

W tym roku współorganizatorami Festiwalu Nauki są: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Lubuski Regionalny Program Operacyjny i zielonogórskie instytucje kultury. Impreza odbędzie się w Zielonej Górze po raz dziewiąty.

PAP - Nauka w Polsce

mmd/ hes/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022