Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Jagielloński najlepszą uczelnią w Polsce (aktl.)

Uniwersytet Jagielloński (UJ) zajął 1. miejsce w Rankingu Szkół Wyższych 2012, organizowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" i dziennik "Rzeczpospolita". Na podium trafiły jeszcze: Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni akademickich znalazły się także: Politechnika Warszawska (PW), Politechnika Wrocławska (PWr), Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) w Krakowie, Uniwersytet Wrocławski (UWr), Politechnika Łódzka (PŁ), Uniwersytet Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu i Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Przed uroczystością ogłoszenia wyników rankingu rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) prof. Karol Musioł powiedział dziennikarzom, że sukces można osiągnąć, \"robiąc swoje najlepiej, jak się potrafi\". Sugerował też, że z czasem polskie uczelnie będą miały coraz większe szanse na dobre noty w rankingach międzynarodowych. Oceny w tych rankingach zależą w dużym stopniu od działalności naukowej, zależnej od infrastruktury badawczej. Ta zaś dopiero w Polsce powstaje. \"Przez pięćdziesiąt lat byliśmy w zamrażarce, uprawialiśmy naukę wyjazdową, a w efekcie cała wartość dodana z naszych badań zostawała w świecie. Teraz to zmienimy. Pięć, sześć lat rozbiegu i wszystko się zmieni\" - uznał.

Wśród niepublicznych uczelni magisterskich pierwsze miejsce zajęła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Kolejne w rankingu były dwie warszawskie uczelnie: Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej (SWPS) i Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych. \"Nie robimy niczego pod rankingi. Robimy wszystko pod studentów i pod badania. Najważniejsze jest to, by znalazła się grupa ludzi, która uczelnię traktuje nie jako biznes, ale jako misję\" - zapewniał dziennikarzy kierujący Akademią Leona Koźmińskiego prof. Witold Bielecki.

W pierwszej trójce najlepszych niepublicznych uczelni licencjackich oraz państwowych wyższych szkół zawodowych znalazły się: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (PWSZ) w Kaliszu, Szkoła Wyższa Przymierza Rodzin w Warszawie i PWSZ w Lesznie. Rektor szkoły z Kalisza, prof. Jan Chajda podkreślał, jak ważne dla sprawnego funkcjonowania jego szkoły są dobre związki z lokalnym przemysłem. \"Niektórzy nasi studenci już po pierwszym roku pracują w firmach i kaliskich fabrykach. Dostają tam dodatkowe stypendia, a jednocześnie zdobywają fantastyczne kwalifikacje zawodowe. Potem od razu podejmują pracę. Nie mają problemu z zatrudnieniem\" - zapewniał. Dodał, że w jego uczelni od kilku lat przybywa studentów, m.in. dzięki tworzeniu nowych kierunków studiów i rozbudowie studiów magisterskich.

Oddzielnie oceniano najlepsze uczelnie, pogrupowane w swoich kategoriach. Wśród uniwersytetów nie do pobicia okazał się UJ, wśród politechnik - Politechnika Warszawska. Najlepszą uczelnią pedagogiczną okazał się Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie, rolniczą - warszawska Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW). W grupie uczelni ekonomicznych prym wiedzie Akademia L. Koźmińskiego. Wzorcowa AWF jest we Wrocławiu, a najlepsza uczelnia medyczna to Collegium Medicum UJ.

Przygotowano także ranking w 15 grupach kierunków studiów, który wskazuje mocne strony uczelni i jest szczególnie pomocny kandydatom na studia. Aż w siedmiu z nich dominował Uniwersytet Warszawski: kierunki humanistyczne, społeczne, przyrodnicze, ścisłe, psychologia, filologia i języki obce oraz nauki polityczne.

W innych grupach kierunków najlepsze okazały się: UJ - kierunki prawne i kierunki pedagogiczne, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie - kierunki ekonomiczne, Collegium Medicum UJ - kierunki medyczne, Politechnika Warszawska - kierunki techniczne oraz architektura i budownictwo, AGH - kierunki IT, SGGW - kierunki rolnicze, leśne i weterynaryjne.

Przyznano też nagrody specjalne 2012. Akademia L. Koźmińskiego dostała ją za \"skok wśród uczelni akademickich\" (z miejsca 25. trafiła na 11). Największy awans wśród uczelni niepublicznych magisterskich przypadł w udziale Wyższej Szkole Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej, która awansowała z miejsca 76 na 27. \"Kuźnią Kadr 2012\" okrzyknięto Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

Przyznano też nagrody dodatkowe uczelniom, które uzyskały wyjątkowo dobre noty w różnych kryteriach. Najbardziej umiędzynarodowioną uczelnią okazała się znowu Akademia L. Koźmińskiego, uczelnią o największym potencjale naukowym - UW. UJ przoduje pod względem efektywności naukowej, prestiżu wśród kadry akademickiej, jest też liderem publikacji i cytowań. Politechnika Wrocławska została liderem innowacyjności, a Politechnika Warszawska cieszy się najwyższym prestiżem wśród pracodawców.

Ranking \"Perspektyw\" i \"Rzeczpospolitej\" opiera się na kryteriach związanych z prestiżem (mierzonym m.in. preferencjami pracodawców i wyborami olimpijczyków), potencjałem naukowym, efektywnością naukową, innowacyjnością (liczba zgłoszonych i uzyskanych patentów), warunkami studiowania (liczba wykładowców np. z tytułem profesorskim) i umiędzynarodowieniem (liczba studiujących w językach obcych).

\"W naszej opinii jest to najbardziej rozbudowany tego typu ranking na świecie. Nikt inny nie pokusił się o to, by uwzględnić tak wiele kryteriów, zrobić to tak wszechstronnie\" - podkreślał przewodniczący 11-osobowej kapituły, prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber. Dodał, że w tym roku wprowadzono kilka zmian. Jedna z nich dotyczyła opinii pracodawców, co pozwala uniknąć ryzyka, że będzie - jak powiedział - \"nagradzana wielkość uczelni, a nie jakość\".

W skład kapituły, która czuwała nad przygotowaniem rankingu, weszli m.in. sędzia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu prof. Marek Safjan, prezes Urzędu Patentowego Alicja Adamczak, przewodniczący Państwowej Komisji Akredytacyjnej i senator PO prof. Marek Rocki i przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Zabytków Krakowa i b. rektor UJ prof. Franciszek Ziejka.

Wyniki rankingu, który ma pomóc maturzystom w wyborze uczelni, publikuje strona internetowa www.ranking.perspektywy.pl, a także serwis \"Rzeczpospolitej\". Ranking został zorganizowany po raz 13. i objął ponad 250 uczelni publicznych i niepublicznych.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Projekt deregulacyjny dotyczący obowiązku wydawania dyplomów elektronicznych

  • 31.03.2025. Wiceminister nauki Marek Gzik. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Wiceminister nauki: potrzebny program finasowania badań stosowanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera