Doktorat h.c. UMK dla prof. Andrzeja Bogusławskiego | Nauka w Polsce

Doktorat h.c. UMK dla prof. Andrzeja Bogusławskiego

Fot. Fotolia

Wybitny językoznawca, prof. Andrzej Bogusławski, zostanie wyróżniony na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu tytułem doktora honoris causa. Uroczystość odbędzie 16 maja.

Wybitny językoznawca, prof. Andrzej Bogusławski, zostanie wyróżniony na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu tytułem doktora honoris causa. Uroczystość odbędzie 16 maja.

Prof. Bogusławski pracuje na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest uznanym autorytetem w zakresie teorii języka i metodologii badań językoznawczych. Jego dorobek obejmuje liczne dziedziny lingwistyki, a także pogranicze nauk humanistycznych. Bogusławski bada przede wszystkim języki indoeuropejskie, w szczególności słowiańskie.

Jak poinformował UMK w przesłanym PAP komunikacie, Bogusławski jest autorem ponad 400 prac naukowych, a także wydawanego już dziewięciokrotnie „Słownika polsko-rosyjskiego i rosyjsko-polskiego”. Prof. Andrzej Bogusławski stworzył podstawy metodologiczne nowoczesnej leksykografii synchronicznej. Jak komentowali przedstawiciele UMK, jest to jedno z największych osiągnięć współczesnej lingwistyki ostatniego dziesięciolecia.

Jak napisano w komunikacie, Bogusławski już w latach sześćdziesiątych przedstawił oryginalną teorię semantyczną postulującą wyjaśnianie wyrażeń języków naturalnych za pomocą metajęzyka zbudowanego z jednostek elementarnych. Poza tym badacz zbudował teorię gramatyki operacyjnej, która miała fundamentalne znaczenie metodologiczne do ustalania linii pomiędzy poziomem jednostek języka a poziomem konstrukcji składniowych, a także dla wyznaczania granic podstawowych dziedzin współczesnego językoznawstwa wewnętrznego. Teoria ta stała się punktem wyjścia oryginalnej koncepcji jednostek języka, która od blisko 20 lat jest stosowana w badaniach empirycznych przez wielu językoznawców.

Andrzej Bogusławski urodził się w 1931 r. w Warszawie, studiował filologię słowiańską w Uniwersytecie Warszawskim, gdzie jest zatrudniony od 1951 r. Jest członkiem Komitetu Słowianoznawstwa PAN i Komitetu Językoznawstwa PAN oraz członkiem zwyczajnym Polskiej Akademii Umiejętności.

Badacz ma ogromny dorobek naukowy w zakresie: semantyki, leksykologii, leksykografii, pragmatyki, składni, fleksji, słowotwórstwa, fonologii, filozofii języka, teorii tekstu, teorii przekładu, semiotyki, teorii literatury.

"Nie sposób przecenić wpływu profesora na kształtowanie toruńskich kadr naukowych. Instytut Języka Polskiego UMK jest obecnie jednym z najbardziej liczących się w Polsce ośrodków badań semantycznych, a został w zasadniczej mierze ukształtowany pod wpływem myśli naukowej prof. Bogusławskiego" - czytamy w komunikacie UMK.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera