Kruki zapamiętują swoje relacje z innymi osobnikami

PAP © 2012 /
PAP © 2012 /

Austriaccy naukowcy odkryli, że kruki potrafią rozpoznać wcześniej spotkane ptaki własnego gatunku, a w dodatku pamiętają stopień zażyłości, jaki wystąpił między nimi.

Markus Boeckle i Thomas Bugnyar z University of Vienna wykazali, że kruki zmieniają częstotliwość i barwę wydawanych przez siebie dźwięków w zależności od tego, czy mają do czynienia ze znajomym, czy z obcym osobnikiem. Ptaki inaczej reagują też w stosunku do przyjaciół i wrogów, co dowodzi, że są zdolne nie tylko do rozpoznawania innych i różnicowania bliskości relacji, ale także do wartościowania jej w wymiarze pozytywnych i negatywnych interakcji. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie "Current Biology".

W obecności "znajomych" kruki zwiększają częstotliwość wydawanych przez siebie odgłosów. Przy wrogach ptaki wydają dźwięki niższe i bardziej szorstkie. Również, przebywając wśród obcych ptaków, kruki zaczynają emitować niskie i grube odgłosy. Czynią to, aby wydawać się fizycznie większe. Podobne prawidłowości i zachowania zaobserwowano też u innych zwierząt, także u ludzi (więksi ludzie mają zwykle niższe głosy, a zdenerwowani ludzie mówią głosem szorstkim i nieprzyjemnym).

Już od dawna było wiadomo, że ssaki identyfikują twarze i głosy innych zwierząt tego samego gatunku i zapamiętują je na wiele lat. Teraz po raz pierwszy zasugerowano, że zdolność taką posiadają również ptaki. Przypuszcza się, że kruki pamiętają poznane osobniki przez co najmniej trzy lata.

PAP - Nauka w Polsce

ooo/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera