Wygadane góralki

Góralek przylądkowy (Procavia capensis) ma zaskakująco duże umiejętności komunikacyjne - informuje pismo &quot; Proceedings of the Royal Society B&quot;. <br />


Góralki to ssaki mniej więcej rozmiarów królika. Wyglądem przypominają nieco duże świnki morskie. Choć bywają mylone z gryzoniami (choćby ze względu na duże, stale rosnące siekacze), w rzeczywistości to ssaki kopytne, spokrewnione między innymi ze słoniami i żyjącymi w wodzie diugoniami. Przed milionami lat duże gatunki góralków były dominującymi ssakami roślinożernymi w północnej Afryce, jednak nie wytrzymały konkurencji ze strony antylop.

Współczesne góralki żyją w Afryce i na Środkowym Wschodzie wśród skał i gałęzi drzew, w czym pomagają im podeszwy stóp, działające jak przyssawki. Tworzą duże grupy rodzinne, którym przewodzi dominujący samiec.

Góralki wyróżniają się szerokim repertuarem wydawanych odgłosów - chrząkań, pisków i okrzyków. Samce śpiewają skomplikowane "piosenki", mogące trwać wiele minut, jednak podzielone na 10-20 sekundowe "zwrotki".

Teraz zespół Arika Kershenbauma z uniwersytetu w Hajfie (Izrael) odkrył, że szyk nut w tych piosenkach ma znaczenie, co sugeruje obecność składni. W dodatku góralki z różnych regionów mają rozmaite "dialekty". Odkrycie pozwala zaliczyć te ssaki do niewielkiej i różnorodnej grupy zwierząt, które sprawnie się komunikują - takich jak naczelne, walenie, ptaki, świstaki i nietoperze.

Jednak pieśni góralków prawdopodobnie nie mają dającego się odczytać znaczenia - ich skomplikowanie ma raczej wskazywać na zdrowie i sprawność samca. Ponieważ dominujący samiec jest wzorem i inspiracją dla młodzieży, która kopiuje jego repertuar, pojawiają się i utrzymują piosenki typowe dla konkretnej grupy i obszaru.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ agt/bsz


Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    ESA: Satelita Biomass rozłożył już swoją antenę

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: żywność ultraprzetworzona może zwiększać ryzyko przedwczesnego zgonu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera