Ultrasonoterapia leczy raka prostaty bez skutków ubocznych

Nowa technika leczenia raka prostaty ultradźwiękiem tzw. HIFU przetestowana na 41 pacjentach, w odróżnieniu od szeroko stosowanej obecnie radioterapii, nie ma skutków ubocznych - donosi "Daily Telegraph" za publikacją "Lancet Oncology". 

HIFU (High-Intensity Focused Ultrasound), czyli wysoce intensywny, precyzyjny ultradźwięk, w odróżnieniu od radioterapii, wykorzystującej promieniowanie jonizujące, pozwala dokładnie namierzyć nowotworowe komórki nawet, jeśli rozmiarem nie przewyższają ziarnka ryżu i zniszczyć tylko chore, oszczędzając zdrowe.

Nie wymaga też usunięcia całej prostaty tak, jak w przypadku chirurgii.

HIFU polega na przyłożeniu sondy emitującej fale dźwięku w bliskiej odległości od prostaty. Fale dźwięku nagrzewają namierzony obszar do 80 stopni Celsjusza i niszczą je, powodując przy tym tylko nieznaczne szkody dla sąsiednich nerwów i mięśni.

Lekarze z kliniki University College w Londynie, którzy testowali pionierską technikę, mają nadzieję, że przeobrazi terapię, jeśli dotychczasowe, obiecujące wyniki potwierdzą się w badaniach na większą skalę. Do publicznej służby zdrowia mogłaby zostać wprowadzona w terminie 5 lat. Zaletą jest także to, że nie wymaga zatrzymania pacjenta w szpitalu.

HIFU przyniosło pozytywne wyniki w dziewięciu na dziesięć przypadków. Po roku od poddania się terapii nie byli chorzy na raka i nie skarżyli się na skutki uboczne. W przypadku radioterapii skuteczność wynosi 50 proc. Ujemną stroną leczenia raka prostaty radioterapią jest także to, że stosuje się ją również wobec mężczyzn, u których komórki rakowe niekoniecznie muszą rozwinąć się w chorobę zagrażającą życiu.

Raka prostaty rozpoznaje się w W. Brytanii u ok. 37 tys. mężczyzn rocznie. Umiera na niego ok. 10 tys. rocznie. Skutkiem ubocznym radioterapii jest impotencja i trudności kontrolowania czynności fizjologicznych, efektem zabiegu chirurgicznego może być z kolei uszkodzenie sąsiednich tkanek. 

PAP - Nauka w Polsce

asw/ krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nawyki zdrowe dla serca wspierają cały organizm

  • Kandydatka na planetę w dysku wokół gwiazdy HD 135344B. Po lewej obraz z instrumentu ERIS na teleskopie VLT, a po prawej połączenie wcześniejszych obserwacji instrumentem SPHERE na VLT oraz siecią radioteleskopów ALMA. Źródło: ESO/F. Maio et al./T. Stolker et al./ ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/N. van der Marel et al.

    Wykryto obiekty w ramionach spiralnych dysków wokół dwóch młodych gwiazd

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera