<strong>Lizawki solne ustawiane w gospodarstwach rolnych są jednym z czynników niezbędnych dla utrzymania zdrowia i produkcyjności zwierząt hodowlanych</strong> - ocenili eksperci w rozmowie z PAP.
Specjaliści twierdzą, że takie braki powodują zubożenie diety w składniki mineralne, które mogą być uzupełniane zawartymi w lizawkach minerałami. Jak powiedział PAP Robert Mikuła z Katedry Żywienia Zwierząt i Gospodarki Paszowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, lizawki solne są stosowane od wielu lat jako uzupełnienie niedoborów jonów u bydła, owiec, kóz i koni.
"Intuicyjne, dowolne pobieranie soli przez zwierzęta, w zależności od ich stanu fizjologicznego i poziomu produkcji, pomaga zaspokoić ich indywidualne zapotrzebowanie mineralne. Lizawki są jednym z czynników niezbędnych dla prawidłowego metabolizmu i warunkuje zdrowotność oraz produkcyjność zwierząt" - powiedział naukowiec.
Lizawki są dla zwierząt źródłem łatwo przyswajalnego sodu i chloru. Ze względu na wysoką zawartość potasu w paszach, zwierzęta mają deficyt pokarmowy na te minerały. Szczególnie narażone są na to zwierzęta w okresie intensywnego rozwoju. Kłodawskie minerały zawierają także kompozycję innych mikroelementów, których nie zapewniają w odpowiednich ilościach pasze.
Kopalnia w Kłodawie produkuje rocznie dla potrzeb rolnictwa od 32 do 34 tysięcy ton lizawek solnych. Są to cztery rodzaje lizawek: solna typu M przeznaczona dla wszystkich zwierząt z wyjątkiem owiec, typu Lisal, typu Multi-Lisal dla źrebiąt i koni, w tym koni poddawanych intensywnemu wysiłkowi, typu Multi-Lisal SE dla zwierząt intensywnie rosnących, szczególnie dla krów o wysokiej mleczności oraz owiec i kóz w okresie laktacji.
W gospodarstwach rolnych lizawki ustawiane są w miejscach dostępnych dla zwierząt, tak aby mogły dowolnie zlizywać je z krawędzi i powierzchni produkowanych przez Kopalnię brykietów. Zwierzęta muszą mieć zapewniony stały dostęp do wody.
„Wielkość sprzedaży lizawek jest uzależniona od wielkości pogłowia. Niewielkie tendencje wzrostu produkcji notowane są dzięki eksportowi” – powiedział PAP Kołodziejski. Około 30 proc. urobku trafia do Niemiec, Czech, Słowacji i krajów nadbałtyckich.
Dyrektor podkreślił, że głównym produktem Kopalni jest sól drogowa. „Rocznie Kopalnia produkuje jej ponad 500 tys. ton, z czego około 450 tys. ton trafia na rynek krajowy, a 80 tys. ton na eksport. Wydobycie w Kłodawie pokrywa zimą w 40-50 proc. potrzeby krajowe” – poinformował.(PAP)
zak/ rpo/ drag/jjj/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.