Historia i kultura

Zdumiewająca wędrówka człowieka w BBC Knowledge

Co to znaczy być człowiekiem? Jaka czeka nas przyszłość? Jak i dlaczego odczuwamy emocje? Od 9 kwietnia <strong>stacja BBC Knowledge wyemituje cykl nagradzanych programów pod hasłem: &quot;Człowiek - zdumiewająca wędrówka&quot;.</strong>

Programy emitowane pod hasłem "Człowiek - zdumiewająca wędrówka" mają zachęcić do dyskusji, pobudzić umysł, pozwolić widzom doświadczyć rzeczy niezwykłych oraz skłonić do refleksji nad naturą człowieka.

"To kolejna okazja, by zająć się wielkimi ideami, spojrzeć na nasz gatunek z nowej perspektywy, +zobaczyć+ wnętrze ludzkiego ciała i poznać jego tajemnice. Mało kto wie na przykład, że przeciętny człowiek dziennie wypowiada około pięciu tysięcy słów, oraz że na świecie codziennie uprawia się seks 120 milionów razy" - zachęcają twórcy serii.

W poniedziałek 9 kwietnia cały cykl rozpocznie "Planeta ludzi", czyli ośmioczęściowy hit telewizyjny przedstawiający niezwykłe i bardzo skomplikowane relacje łączące człowieka z naturą. Każdy odcinek opowiada o innym środowisku i sposobach przetrwania w nim.

Widzowie serialu "Sekrety ludzkiego ciała" poznają działanie poszczególnych narządów w najdrobniejszych szczegółach. Zachowania ludzi zaprezentowane zostaną w zwolnionym tempie, co pozwoli zaobserwować procesy, z których na co dzień nie zdajemy sobie sprawy. "Sekrety ludzkiego ciała" będzie można oglądać w cztery kolejne wtorki począwszy od 10 kwietnia.

W trzy kolejne środy Michael Mosley, gospodarz programu "Przeniknąć umysł" zaprezentuje dziwne, genialne i nietypowe eksperymenty, dzięki którym dokonano niejednego odkrycia. Będzie można poznać szokującą historię eksperymentów Johna B. Watsona na pięciomiesięcznym dziecku. Autorzy serialu opowiadają też o podejmowanych przez CIA próbach kontroli umysłów, terapii wstrząsami elektrycznymi, lekach psychoaktywnych.

W maju na widzów BBC Knowledge czekają trzy kolejne programy: "Pochodzenie człowieka", "Planeta małpoludów" oraz "Tajniki bólu".

Pierwszy opowie o anatomicznych przemianach, które pozwoliły naszym przodkom odnosić kolejne sukcesy. W drugim - "Planeta małpoludów" - dowiemy się co różni gatunek homo sapiens od homo erectus i homo neanderthalensis. Co dało nam przewagę nad nimi i jak to się stało, że właśnie my przetrwaliśmy? Z kolei film "Tajniki bólu" to opowieść o tym jak genetyka, najnowsze metody skanowania, wirtualna rzeczywistość i hipnoza pomagają nam zrozumieć naturę bólu.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Pomiary georadarowe na zewnątrz gotyckiego kościoła pw. św. Jakuba (fot. Renata Faron -  Bartles).

    Dolnośląskie/ W kościele św. Jakuba Apostoła w Prusicach odkryto nieznane krypty grobowe

  • Jezioro Lednica, wraz z wyspą, zawiera pozostałości rezydencji pierwszej polskiej dynastii. Fot. Mariusz Lamentowicz

    Analizy osadów z dna jez. Lednica mówią o początkach państwa Piastów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera