Srebrne celtyckie monety sprzed ponad 2000 lat odkryto w Szwajcarii

W Szwajcarii archeolodzy wydobyli największy skarb srebrnych celtyckich monet, jaki kiedykolwiek został odnaleziony na terenie kraju – podał serwis internetowy Swissinfo. 

Odkrycia dokonano w miejscowości Fullinsdorf w okręgu Liestal, położonej na terenie kantonu Bazylea-Okręg, w północnej części Szwajcarii.

Jak poinformowało kantonalne biuro archeologiczne, na stanowisku archeolodzy wydobyli 293 srebrne monety, które były rozproszone na obszarze o powierzchni 50 m kw. i znajdowały się zaledwie kilka centymetrów pod powierzchnią gruntu.

Według archeologa Reto Martiego monety pierwotnie były prawdopodobnie zakopane w jednym miejscu.

Odkryte celtyckie monety są małe, mają średnicę ok. 1 centymetra i wagę ok. 2 gramów każda, a na rewersie monet widnieją runy i postać konia.

Zdaniem naukowców monety zostały zakopane w ok. 70-80 r. p.n.e. W dawnych czasach większe ilości pieniędzy często były ukrywane w ziemi i z różnych powodów mogły tam pozostawać o wiele dłużej, niż zamierzał ich właściciel.

Pierwsze monety na stanowisku w Fullinsdorf zostały odnalezione – jak podano – przez prywatną osobę, a następnie cały okoliczny teren został zbadany przez zespół archeologów.

Celtyckie monety ze stanowiska będą eksponowane w muzeum w Liestal przez najbliższe sześć miesięcy.

PAP - Nauka w Polsce

jot/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 02.07.2025.  EPA/SALVATORE DI NOLFI

    Eksperci: upały sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów

  • Zdjęcie pozostałości po supernowej SNR 0509-67.5 uzyskane przy pomocy Bardzo Dużego Teleskopu (VLT). Źródło: ESO/P. Das et al., gwiazdy tła z Teleskopu Hubble’a: K. Noll et al.

    Znaleziono pozostałość po supernowej z podwójną detonacją

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera