Pisklęta kraski (Coracias garrulus), w sytuacji zagrożenia przez drapieżnika, wymiotują śmierdzącym, pomarańczowym płynem, który działa odstraszająco. O badaniach nad tymi ptakami informuje AFP.
Jednocześnie niemiły zapach alarmuje wracających do gniazda ptasich rodziców. Stanowi sygnał, że podczas ich nieobecności dzieci były zagrożone - sugerują badacze kierowani przez Deseady Parejo z hiszpańskiego ośrodka Estacio Experimental de Zonas Aridas.
Swoją hipotezę dotyczącą funkcji takiego zachowania naukowcy sprawdzali doświadczalnie w gniazdach z dziesięciodniowymi pisklętami krasek. Małym pędzelkiem nanieśli do gniazd niewielką ilość ptasich wymiocin albo soku cytrynowego (dla porównania). Potem obserwowali osobniki dorosłe, które wracały do dzieci. Reakcje ptaków, które zastały w gnieździe wymiociny, były znacznie ostrożniejsze. Stosunkowo więcej czasu mijało, zanim ptaki te wylądowały na gnieździe - niż w przypadku ptaków, których gniazdo wypędzlowano cytrynowym sokiem.
Z wcześniejszych badań wynikało, że ptaki w ogóle posiadają zaskskująco bogaty repertuar zachowań obronnych. Na przykład morski petrel zalewa intruzów oleistą zawartością żołądka, która na codzień służy mu do impregnacji piór. Z kolei kaczka edredonowa i jej daleki krewny rożeniec zwyczajny potrafią opryskać własne jajka odchodami, co zniechęca szukające przekąski ssaki.
Kraska jest jednak jedynym ptakiem, o którym wiadomo, że w reakcji na zagrożenie wydziela śmierdzącą substancję, która jednocześnie gra rolę środka komunikacji - czytamy w publikacji. Pod tym względem ptak ten powiększa grono organizmów (od owadów po ludzi), które za pomocą "zapachu strachu" ostrzegają swoich krewnych przed możliwym atakiem.
PAP - Nauka w Polsce
zan/ ula/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.