
Pożary lasów i torfowisk bywają dla strażaków sporym wyzwaniem, gdyż trudno ugasić je szybko i naprawdę skutecznie.<strong> Walkę z żywiołem ułatwia nowy, opracowany w Polsce środek, który sprawia, że woda lepiej wnika w tlącą materię.</strong> Jest bezpieczny dla środowiska i biodegradowalny. "Pożary lasów to wielkie wyzwanie dla strażaków. Palące się podłoże stanowi tam bowiem gruba warstwa suchej materii organicznej. Mimo wielokrotnego gaszenia ogień może się +odezwać+ jeszcze po tygodniu. Pożary te są trudne również dlatego, że gdy ogień zacznie się przenosić między gałęziami, jego prędkość osiaga czasami nawet 190 km/godz" - opowiada PAP Bożenna Porycka z Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego - Państwowego Instytutu Badawczego (CNBOP).
Walkę z takim żywiołem może ułatwić środek zwilżający, opracowany w CNBOP (www.cnbop.pl). Miesza się go z wodą w stężeniu 0,5 proc. "Dzięki zawartości związków powierzchniowo czynnych pozwala on wodzie dokładnie wnikać we wszystkie szczeliny i szpary, i łatwiej gasić pożar" - tłumaczy Porycka.
Skuteczność środka sprawdzano w laboratorium i w terenie, pod Bełchatowem - tylko tam można było sprawdzić jego działanie w prawdziwym lesie, przeznaczonym do wycinki. Środek stosowano z ziemi i z samolotu. Manewry potwierdziły, że woda z dodatkiem środka zwilżającego gasi pożar skuteczniej, niż sama. Jego stosowanie może skrócić czas trudnych i trwających wiele dni akcji ratowniczych i przyczynić się do ochrony środowiska.
Środek jest obojętny dla środowiska oraz nietoksyczny dla ludzi i zwierząt. Ulega biodegradacji. Można go stosować również do gaszenia magazynów czy wysypisk śmieci, na których pożary przebiegają podobnie, jak na torfowiskach - materia raczej się tam tli, niż płonie.
Pracę finansowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wynalazek wdrożono w 2011 r. - produkuje go firma spod Poznania. Jego twórcy mówią o dość dużym zainteresowaniu leśników i straży pożarnej. Twórcy środka zostali nagrodzeni na zagranicznych wystawach i targach innowacji, m.in. złotym medalem z wyróżnieniem na Międzynarodowej Wystawie Innowacji IWIS czy medalem im. M.Skłodowskiej Curie w I Światowym Konkursie Wynalazków Chemicznych, przyznany przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Wynalazców.
PAP - Nauka w Polsce
zan/ ula/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.