Eksperci: trojan ZeuS trudny do unieszkodliwienia

Foto: PAP
Foto: PAP

<strong>Nowe rodzaje ataków na komputery są coraz bardziej niebezpieczne, a ich skutki - trudniejsze do zwalczenia</strong>. Przykładem tego może być kolejna wersja konia trojańskiego o nazwie ZeuS - ostrzegają <strong>specjaliści z CERT Polska</strong> w przesłanym PAP komunikacie.

ZeuS, kiedy zainstaluje się na komputerze, zmienia wyświetlane strony internetowe oraz wykrada z niego dane - w tym hasła dostępowe do kont bankowych. O zarażenie komputera tym trojanem nie jest trudno - wystarczy nieświadomie otworzyć złośliwą stronę internetową, plik pdf lub inny nieznany załącznik w poczcie.

Nowa wersja ZeuSa pojawiła się w internecie pod koniec 2011 r. Jest to komputerowy koń trojański (czyli tzw. trojan), a więc oprogramowanie, które dla użytkownika wydaje się być przydatną aplikacją, ale dodatkowo może służyć do wykradania danych z podłączonych do sieci urządzeń.

ZeuS potrafi np. podmienić treść i wygląd strony internetowej banku na zainfekowanym komputerze, w tym numer konta, na który mają być przekazane pieniądze. W ten sposób użytkownik wykonujący przelew traci swoje środki.

Jak podkreślają specjaliści z CERT Polska - zespołu reagującego na zagrożenia internetowe, który jest częścią instytutu badawczego NASK - cyberprzestępcy cały czas udoskonalają swoje narzędzia i przygotowują kolejne wersje wirusów.

Dotychczas dość łatwo było namierzyć i zablokować adresy serwerów, które sterowały rozpowszechnianiem się i działaniem ZeuSa. Zaktualizowany mechanizm trojana działa jednak tak, jak system wymiany plików torrent - w oparciu o sieci p2p (Peer-to-Peer). Tak więc wirus nie ma jednego, centralnego ośrodka, ale wymienia informacje między zainfekowanymi komputerami podłączonymi do internetu. A to na razie praktycznie uniemożliwia jego eliminację z sieci. Nawet jeśli mechanizm p2p zostanie zablokowany, ZeuS automatycznie przełączy się na zapasowy kanał komunikacyjny.

"Zarażanie komputerów w modelu sieci p2p staje się nowym trendem i znacznie utrudnia walkę z niebezpiecznym oprogramowaniem w sieci. Cyberprzestępcy z pewnością wykorzystają wszystkie dostępne środki, dlatego warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa internetowego i nie dać zainfekować swojego komputera" - mówi Tomasz Bukowski z CERT Polska.

"Na pewno przydaje się skuteczny program antywirusowy. Pomóc może również bieżące aktualizowanie systemu i zainstalowanych aplikacji. Jednak przede wszystkim trzeba z ostrożnością podchodzić do linków i maili, szczególnie tych, które dostajemy od nieznajomych" - dodaje ekspert.

Obecność nowego wariantu ZeuSa na komputerze można zauważyć m.in. monitorując ruch sieciowy, który odbywa się z komputera. Szczegółowe informacje o ZeuSie na stronie: http://www.cert.pl/news/4711

PAP - Nauka w Polsce

lt/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Konferencja o przyszłości europejskiego lotnictwa po raz pierwszy w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Sankowski: Instytut Badawczy IDEAS wpisany do KRS; może zacząć działać

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera