Studenci m.in. z PW i PWr przygotowują się do SAE Aero Design

<strong>Drużyny studentów m.in. z Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Warszawskiej przygotowują samoloty własnej konstrukcji do udziału w prestiżowym konkursie SAE AeroDesign.</strong> W zawodach, które odbędą się w marcu w Los Angeles, jak najmniejsze maszyny latające mają udźwignąć jak największe ciężary.

SAE Aero Design to konkurs, który współorganizuje amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin oraz amerykańska agencja kosmiczna NASA. Zadaniem młodych inżynierów jest zaprojektowanie, skonstruowanie, zbudowanie i oblatanie zdalnie sterowanego modelu samolotu udźwigowego. Wygrywa drużyna, która zdoła wynieść jak największy ciężar w powietrze, przy jak najmniejszej masie własnej modelu. Zawody, w których biorą udział studenci z całego świata, rozgrywane są od 1986 r.

Zgłaszane projekty startują w trzech klasach: Micro, Regular oraz Advanced.

Studenckie Międzywydziałowe Koło Naukowe SAE z PW udział w zawodach bierze już od 1991 r. W 2010 i 2011 r. modele przygotowane przez zespół zajęły I miejsce w klasyfikacji generalnej w kategorii Advanced. W zeszłym roku konstrukcja o nazwie Evolution podniosła ciężar o masie 18,5 kg, podczas gdy sam samolot ważył zaledwie 4,5 kg.

Zespół JetStream z PWr udział w SAE AeroDesign weźmie dopiero po raz czwarty. W tym roku studenci z Akademickiego Klubu Lotniczego staną do rywalizacji w 2 kategoriach - Micro i Regular. Jak zdradzają, jeden z przygotowywanych przez nich samolotów nie będzie miał... kadłuba. Największym sukcesem zespołu było zajęcie 4. miejsca w zawodach w 2010 r.

Do udziału w zawodach przygotowuje się również zespół z Koła Młodych Konstruktorów przy Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych (WSOSP) w Dęblinie. Trwają tam testy modelu klasy Micro.

SAE AeroDesign odbędzie się od 16 do 18 marca w Los Angeles w Kalifornii (USA).

Więcej informacji o drużynie z PW można znaleźć na stronie: http://aerodesign.meil.pw.edu.pl/ , o zespole z PWr - pod adresem: www.aerodesign.pwr.wroc.pl , a o ekipie z WSOSP na stronie: http://aero-wsosp.blogspot.com/

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 28.05.2015. Zrewitalizowana  zabytkowa elektrociepłownia EC1. PAP/Grzegorz Michałowski

    Łódź/ Ponad 300 osób czeka w EC1 na łączenie na żywo ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

  • 26.10.2023. Profesor Jakub Kupecki. PAP/Albert Zawada

    Minister przemysłu: prof. Jakub Kupecki obejmie funkcję dyrektora NCBJ

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera