Najstarszy pasożyt nietoperzy

Skamieniałość pchły uwięzionej w bursztynie co najmniej 20 mln lat temu odkryli paleontolodzy w górach Dominikany – informują naukowcy na łamach pisma "Systematic Parasitology". To najstarszy znany pasożyt nietoperzy. 

Zakładając, że nietoperze pojawiły się ok. 50 mln lat temu, oznacza to, że przez co najmniej połowę czasu swego istnienia na Ziemi atakowane są przez pchły.

Bursztyn datowano na mniej więcej 20-30 mln lat, z zastrzeżeniem, że może to być nawet 15-45 mln lat.

Pchły żerujące na nietoperzach są bardzo wyspecjalizowane. Niektóre z nich żyją tylko na konkretnych gatunkach tych latających ssaków, część posiada skrzydła, inne są bezskrzydłe. Opuszczają swojego żywiciela na krótko, żeby znaleźć partnera. Pozostały czas spędzają, zamieszkując sierść i skrzydła żywiciela.

Pchła z Dominikany prawdopodobnie udała się właśnie na "wyprawę" godową, kiedy spadła na nią kropla żywicy.

Znane są dwie rodziny pcheł nietoperzy – streblidae i nycteribiidae. Pchła z Dominikany należy do tej pierwszej. Co więcej, prawdopodobnie roznosiła ona malarię nietoperzy. Jak dotąd, naukowcy stwierdzili, że jedynie nycteribiidae roznoszą tę chorobę.

PAP - Nauka w Polsce

krx/ krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    2,1 dziecka na kobietę może nie wystarczyć, by populacja ludzi przetrwała

  • Fot. Adobe Stock

    Ultradźwiękowe ładowanie akumulatorów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera