Skamieniałość pchły uwięzionej w bursztynie co najmniej 20 mln lat temu odkryli paleontolodzy w górach Dominikany – informują naukowcy na łamach pisma "Systematic Parasitology". To najstarszy znany pasożyt nietoperzy.
Bursztyn datowano na mniej więcej 20-30 mln lat, z zastrzeżeniem, że może to być nawet 15-45 mln lat.
Pchły żerujące na nietoperzach są bardzo wyspecjalizowane. Niektóre z nich żyją tylko na konkretnych gatunkach tych latających ssaków, część posiada skrzydła, inne są bezskrzydłe. Opuszczają swojego żywiciela na krótko, żeby znaleźć partnera. Pozostały czas spędzają, zamieszkując sierść i skrzydła żywiciela.
Pchła z Dominikany prawdopodobnie udała się właśnie na "wyprawę" godową, kiedy spadła na nią kropla żywicy.
Znane są dwie rodziny pcheł nietoperzy – streblidae i nycteribiidae. Pchła z Dominikany należy do tej pierwszej. Co więcej, prawdopodobnie roznosiła ona malarię nietoperzy. Jak dotąd, naukowcy stwierdzili, że jedynie nycteribiidae roznoszą tę chorobę.
PAP - Nauka w Polsce
krx/ krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.