Większość ryb morskich miała słodkowodnych przodków

Przodkowie trzech czwartych ryb morskich ewoluowali w słodkich wodach - informują naukowcy w "Proceedings of the Royal Society B". Ich wniosek dowodzi wielkiego znaczenia także współczesnych rzek i jezior jako "źródła" nowych gatunków.

Pierwsze ryby ewoluowały w morzach. Oceany były ich pełne przez niemal pół miliarda lat. Nie było dotąd powodu, by wątpić, że to właśnie w słonej wodzie ewoluowali przodkowie współczesnych ryb oceanicznych.

Wątpliwości przedstawili jednak Greta Vega i John Wiens ze Stony Brook University w Nowym Jorku, którzy analizowali drzewo genealogiczne ryb promieniopłetwych - olbrzymiej grupy, obejmującej 96 proc. wszystkich słodkowodnych i morskich gatunków ryb, jakie żyją na Ziemi.

Badacze ci zorientowali się np., że skamieniałości reprezentujące grupę przodków, która dała początek promieniopłetwym około 300 mln lat temu, znajdowano głównie w osadach związanych z wodą słodką. Analiza drzewa ewolucyjnego pokazuje też, że promieniopłetwe trafiły do mórz nie wcześniej niż ok. 180 mln lat temu. Ich współcześni potomkowie stanowią zaś ogromną większość ryb morskich.

Jednocześnie naukowcy zwracają uwagę na analogiczne meandry ewolucji waleni, delfinów i morświnów - dzisiejszych mieszkańców mórz, których przodkowie ewoluowali w rzekach.

Przytaczany przez "New Scientist" Michael Benton z brytyjskiego University of Bristol mówi, że nowe wnioski, w połączeniu z dostępną dziś wiedzą na temat waleni i delfinów - mogą przemawiać za istnieniem w ewolucji ogólnego schematu. Według niego większość dużych grup kręgowców pochodziłaby z ekosystemów związanych z lądem. Potwierdzenie tej tezy wymaga jednak mnóstwa badań - zastrzega.

Z kolei Wiens spekuluje, że morza mogą być bardziej podatne na wymieranie niż środowisko lądów, rzek i jezior. Te ostatnie stanowią coś w rodzaju "rezerwuaru", który może na nowo zapełniać oceany, gdy wymrą żyjące w nich gatunki.

Autorzy publikacji ostrzegają, że coraz większe zakwaszenie wód oceanów, jakiego każą się w przyszłości spodziewać klimatolodzy, może zagrozić morskim formom życia. Jednak tym razem nie można liczyć na to, że w razie takiego kryzysu, w przyszłości wody śródlądowe zapewnią morzom nowych mieszkańców. Jesteśmy bowiem świadkami sytuacji, w której także ekosystemy słodkowodne tracą gatunki szybciej, niż jakiekolwiek inne duże ekosystemy - zauważa na stronie "New Scientist" Peter Bosshard z International Rivers, organizacji non-profit NGO z Berkeley (USA).

Szczegóły publikacji znajdują się na stronie http://life.bio.sunysb.edu/ee/wienslab/wienspdfs/2012/Carrete-Vega&Wiens_PRSL.pdf

PAP - Nauka w Polsce

zan/ krf/  bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    AP: statek kosmiczny, który miał wylądować na Wenus w latach 70., w maju spadnie na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Francja/ Centrum Badań Naukowych przyciąga specjalistów z krajów, gdzie ich praca jest utrudniona

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera