O biciu piany w Kawiarni Naukowej w Warszawie

<strong>O dziwnych strukturach, jakimi są piany, będą opowiadać 20 lutego w Warszawie Zasław Adamaszek i dr Łukasz Badowski</strong> w czasie spotkania Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki.

Podczas spotkania "NIC na usługach cywilizacji - pożytek z pustki starannie opakowanej" eksperci będą wyjaśniać, dlaczego woda morska się pieni, a rzeczna - nie, wyjaśnią, dlaczego piana czyści i pokażą, jak wyczyścić pianę. Uczestnicy spotkania na własne oczy zobaczą też, jak mało miejsca zajmuje piana pozbawiona "opakowania".

"Piany to niezwykłe struktury. W zasadzie nie zawierają nic, choć potrafią zajmować ogromne objętości. Niezwykłe własności pian pozwalają godzić przysłowiowy ogień z lodem. Jakie skrywają tajemnice, jak bić pianę i jak się jej pozbyć, dlaczego cukiernik suszy pianę a piekarz robi wszystko, by pozostała mokra? Obaj eksperci starają się proste zagadnienia ilustrować trudnymi eksperymentami z niezachwianą pewnością, że ciekawość jest silniejsza niż senność" - zapowiadają organizatorzy.

Dr Łukasz Badowski i Zasław Adamaszek, są pracownikami Działu Edukacji i Komunikacji Naukowej w Centrum Nauki Kopernik. Łączy ich wspólna pasja eksperymentatorska, niekłamaną satysfakcję czerpią z popularyzacji nauki, nie ograniczając się tylko do dyscyplin ścisłych.

Zapowiedź spotkania można znaleźć na stronie: http://youtu.be/ybSMKW9k5SA

Spotkanie z profesorem rozpocznie się o godz. 18 w filii Centrum Artystycznym "Fabryka Trzciny" - Kawiarni Skwer w Warszawie (Krakowskie Przedmieście 60a).

Kawiarnia Naukowa rozpoczęła swoją działalność w 1999 roku. Spotkania odbywają się od października do czerwca, w trzeci poniedziałek miesiąca. Każdy, kto chce otrzymywać informacje o tematyce spotkań może przekazać organizatorom swój e-mail. Spotkania są bezpłatne.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 21.06.2024 PAP/Art Service

    Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon odwiedziło ponad 102 tys. gości; w planach planetarium

  • Fot. Adobe Stock

    Popularyzator astronomii: po prostu patrzmy w niebo

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera