18 krytycznie zagrożonych wyginięciem delfinów krótkogłowych zauważono w indonezyjskich wodach u wybrzeży Borneo – poinformowała organizacja WWF.
„Wcześniej lokalni mieszkańcy i rybacy donosili nam, że widzieli delfiny, ale nigdy – aż do teraz - nie udało nam się tego zarejestrować” – powiedział agencji AFP przedstawiciel indonezyjskiego oddziału WWF, Albertus Tjiu. Ekipa badawcza przez pięć dni przeczesywała 260 km wybrzeża prowincji Borneo Wschodnie, aż w końcu dostrzegła niewielkie grupy delfinów krótkogłowych.
Badacze doliczyli się też trzech delfinów z gatunku Sousa chinensis. Oba gatunki żyją w przybrzeżnych lasach mangrowych, ale w poszukiwaniu pokarmu wpływają także do rzek. Jak powiedział Tjiu, wygląda na to, że ich środowisko pozostało nietknięte, mimo postępującej degradacji mangrowców na potrzeby m.in. lokalnego przemysłu drzewnego.
Krytycznie zagrożone delfiny krótkogłowe obserwowane były w rzekach: Mekong w Kambodży, Irawadi w Birmie oraz Mahakam w prowincji Borneo Wschodnie na Borneo.
W 2009 roku biologom udało się odnotować największą światową populację tego gatunku, liczącą 6 tys. osobników w Bangladeszu. Wcześniej uważano, że tych delfinów żyje na świecie zaledwie kilkaset.
PAP - Nauka w Polsce
mrt/ agt/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.