Nowy ogromny gatunek głębinowego obunoga

U wybrzeży Nowej Zelandii, na głębokości 7 kilometrów, naukowcy odkryli nowy gatunek skorupiaka, któremu żaden z krewniaków nie dorównuje pod względem wielkości - informuje serwis "BBC News/ Science & Environment". 

Obunogi (Amphipoda) to skorupiaki mierzące zwykle od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Zamieszkują zbiorniki wodne - zarówno morza, jak i jeziora - ale są wśród nich także gatunki lądowe. Kształtem przypominają trochę krewetkę.

Jednak znaleziony w Rowie Kermadec nowy gatunek, na razie określany jako "supergigant", ku zdumieniu naukowców, przerasta rozmiarami wszystkie dotychczas znane - największy z zarejestrowanych przez kamerę osobników miał aż 34 centymetry. Odkrycia dokonali naukowcy z nowozelandzkiego National Institute of Water and Atmospheric Research(NIWA).

Do złapania wielkiego skorupiaka posłużyła naukowcom metalowa pułapka, wyposażona w osłoniętą szafirowym szkłem kamerę. Siedem osobników wpadło do pułapki, a dziewięć kolejnych udało się sfilmować. Ogromne obunogi licznie występują na dnie oceanu - nie przeszkadza im ciśnienie tysiąc razy większe niż na powierzchni wody.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Media: powrót tajkonautów ze stacji kosmicznej opóźniony przez pogodę

  • Fot. Adobe Stock

    Palenie, picie i brak ruchu szkodzą już w młodym wieku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera