Typowo brytyjskie rasy psów, m.in. setery angielskie, są w Wielkiej Brytanii zagrożone wymarciem ze względu na rosnącą popularność ras bardziej egzotycznych, np. husky czy chihuahua – wynika z danych Brytyjskiego Związku Kynologicznego.
Jednak znane osoby mogą mieć też pozytywny wpływ na jedną z rodzimych ras. Chodzi o rasę welsh corgi cardigan, która urosła w siłę dzięki powiązaniom z królową brytyjską.
„Popkultura, znane osoby i moda odgrywają istotną rolę w dzisiejszym społeczeństwie, a psy nie są przystosowane do naszych zmiennych gustów – powiedziała sekretarz związku Caroline Kisko. - Ostatnią ofiarą jest seter angielski, wspaniały, lojalny pies, podczas gdy liczebność rasy siberian husky w ciągu ostatnich 10 lat w naszym kraju potroiła się”.
Oprócz setera angielskiego na liście zagrożonych wymarciem ras znalazły się jeszcze 24 inne. Chodzi o te rasy, w obrębie których zarejestrowano w Wielkiej Brytanii i Irlandii poniżej 300 szczeniaków. Dla porównania w 2011 roku zarejestrowano tam ponad sześć tys. psów rasy chihuahua.
Jednymi z najbardziej zagrożonych są czworonogi rasy otterhound (38 przypadków rejestracji). Zdaniem Pam Marston-Pollock, prezes klubu zrzeszającego właścicieli psów tej rasy, na świecie mogło pozostać najwyżej 600 osobników, a tylko część nadaje się do rozrodu. „Oznacza to, że obecnie trzymanie większego psa jest zbyt kosztowne” – zauważyła Marston-Pollock.
Inną brytyjską rasą na skraju wyginięcia jest dandie dinmont terrier, która swój przydomek zawdzięcza bohaterowi jednej z powieści Waltera Scotta.
Kisko dodaje, że potrzeby egzotycznych ras nie są rozumiane przez brytyjskich właścicieli i stąd tak wiele psów kończy w schroniskach. Tak jest np. w przypadku chartów afgańskich, które wymagają codziennie dwóch godzin aktywności i codziennej pielęgnacji. W latach 2009-2010 43 proc. zarejestrowanych psów tej rasy trafiło do schronisk.
Hodowcy są zdania, że część narodowego dziedzictwa przepadnie wraz z rasami doprowadzonymi do wymarcia.
PAP - Nauka w Polsce
mrt/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.