Wynalazca z Kielc odznaczony w Belgii

<strong>Autor 130 patentów, Stanisław Szczepaniak został uhonorowany Wielkim Krzyżem Oficerskim Orderu Wynalazczości, nadanym przez Najwyższą Komisję Odznaczeń Królestwa Belgii.</strong> Wyróżnienie zostało wręczone podczas specjalnego posiedzenia Senatu i Konwentu Politechniki Świętokrzyskiej oraz Rady Miasta Kielce.

Jak poinformował na swojej stronie Świętokrzyski Portal Innowacji, do tej pory jedynie 4 Polaków zostało odznaczonych tym orderem. Aby uzyskać to odznaczenie, należy wykazać się licznymi patentami, jak również otrzymywać przez kilka lat ordery akademii niższego szczebla. Stanisław Szczepaniak opatentował 130 wynalazków i racjonalizatorskich rozwiązań.

"Stanisław Szczepaniak jest wynalazcą i racjonalizatorem, prezesem innowacyjno-wdrożeniowej firmy Inwex, która zajmuje się produkcją i sprzedażą ekologicznych rozwiązań m.in. dla przemysłu metalowego, hutniczego, górniczego, motoryzacyjnego, budowlanego i rolniczego. Produkty Szczepaniaka prezentowane podczas krajowych i światowych targów wynalazków były wielokrotnie nagrodzone złotymi medalami. W samym tylko 2011 r. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej udzielił 13 patentów na rozwiązania Stanisława Szczepaniaka" - poinformowano na stronie portalu.

Wielkim Krzyżem Oficerskim Orderu Wynalazczości zazwyczaj wręczany jest w siedzibie Merostwa Brukseli, jednak na osobiste życzenie nagrodzonego uroczystość ta odbyła się w Kielcach.

Informację o odznaczeniu można znaleźć tutaj.

O projekcie, który firma Szczepaniaka realizuje z Politechniką Świętokrzyską pisaliśmy tu.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Otwock-Świerk, 23.04.2019. Reaktor Maria, 23 bm. w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Otwocku, jedyny w Polsce działający reaktor jądrowy. PAP/Piotr Nowak

    Do 15 maja NCBJ ma czas na odpowiedź na dodatkowe pytania dozoru jądrowego ws. MARII

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Strzelecki: coraz lepiej widać skalę problemu z wykorzystaniem AI w pisaniu publikacji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera