<strong>Ponad 213 mln zł kosztować będzie Centrum Badawczo-Rozwojowe Napędów Lotniczych, które powstanie w Rzeszowie na terenie Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Rzeszów”. </strong>Inwestycja współfinansowana jest z unijnego Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.
Rzecznik dodał, że dzięki centrum znacznie zwiększy się potencjał badawczo-rozwojowy rzeszowskiej firmy.
Centrum będzie skupiać się na rozwiązywaniu problemów konstrukcyjno-technologicznych oraz opracowywaniu nowych, innowacyjnych technologii, rozwiązań konstrukcyjnych oraz kompletnych lotniczych silników turbinowych i przekładni silnikowo-śmigłowcowych.
W ramach projektu zaplanowano m.in. wybudowanie nowego budynku na potrzeby biura konstrukcyjnego oraz remont i adaptację już istniejących obiektów z przeznaczeniem na stanowiska badawcze i laboratorium.
Władze WSK chcą również - poprzez centrum - zacieśnić współpracę z utworzonym przy Politechnice Rzeszowskiej Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego oraz krajowymi ośrodkami badawczymi skupionymi w Centrum Zaawansowanych Technologii "AERONET - Dolina Lotnicza".
Zdaniem prezesa WSK „PZL-Rzeszów” Marka Dareckiego, budowa centrum jest „krokiem milowym” w historii firmy oraz całego polskiego przemysłu lotniczego. Darecki podkreślił, że jest to inwestycja z obszaru wysokich technologii, która pozwoli na rozwój całej branży.
Pierwsze prace przy realizacji projektu rozpoczną się w tym roku. Centrum zostanie oddane do użytku w 2015 r.
Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-Rzeszów" SA jest firmą lotniczą zatrudniającą 3800 pracowników. Od 2002 roku wchodzi w skład korporacji United Technologies. Produkuje komponenty lotnicze i kompletne jednostki napędowe, m.in. do samolotów F16. Powstała w 1938 roku. WSK jest członkiem „Doliny Lotniczej”, zrzeszającej ponad 90 firm specjalizujących się w przemyśle lotniczym, które zatrudniają ok. 20 tys. osób.
PAP - Nauka w Polsce
huk/ mki/ krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.