W południowej Syrii archeolodzy odkryli w starożytnych ruinach łaźni pozostałości rozmaitych budowli i artefakty z różnych okresów – informuje serwis internetowy Syrian Arab News Agency.
Według archeologa Alaa al-Saleha, wśród znalezisk znajduje się starożytny kanał wykonany z bazaltu, fragmenty kolumn z zachodniego dziedzińca rzymskich łaźni, basen oraz dwie ceramiczne lampy z okresu bizantyjskiego.
Naukowcy odsłonili też fragmenty ścian budowli z początkowego okresu panowania Imperium Osmańskiego (1299-1923 r.).
Jak poinformowała Waffa al-Oudieh, dyrektor Urzędu Starożytności w Bosrze, prace prowadzone przez archeologów na terenie rzymskich łaźni na stanowisku mają na celu przygotowanie tego miejsca do udostępnienia go osobom zwiedzającym.
Starożytne miasto Bosra, założone przez Nabatejczyków ponad 2100 lat temu, zostało wpisane w 1980 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a jego najważniejsze zabytki pochodzą z okresów: rzymskiego, bizantyjskiego i islamskiego.
PAP - Nauka w Polsce
jot/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.