Długość specyficznych odcinków DNA - telomerów - wskazuje, ile czasu ma szansę potrwać życie danego osobnika - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Naukowcy z Glasgow University twierdzą, że długość telomerów świadczy o tym, czy młody organizm ma przed sobą długie życie. Na razie szkockie badania dotyczą zeberek (Taeniopygia guttata), małych australijskich ptaszków, często hodowanych w domach.
Niewielkie próbki krwi pobierano przez całe życie od grupy 99 zeberek i mierzono długość zawartych w komórkach krwi telomerów. Choć niektóre ptaki padły już po sześciu miesiącach, najbardziej odporny przeżył aż dziewięć lat.
W każdym przypadku najdłużej żyjące ptaki miały także najdłuższe telomery, ale najlepszym wskaźnikiem długości życia okazała się długość telomerów w wieku zaledwie 25 dni.
Dalsze badania mają odpowiedzieć na pytanie, dlaczego długość telomerów u poszczególnych osobników tak bardzo się różni - na ile zależy to od czynników wrodzonych, a w jakim stopniu od środowiska. Nie wiadomo także, w jakim stopniu wyniki badań nad zeberkami można przenosić na ludzi.
PAP - Nauka w Polsce
pmw/ ula/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.