Jaki telomer, takie życie

Długość specyficznych odcinków DNA - telomerów - wskazuje, ile czasu ma szansę potrwać życie danego osobnika - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences". 

Cały nasz genom, informacje o budowie i indywidualnych cechach organizmu, zawarty jest w mających postać długich nici cząsteczkach DNA. Nici te są zwinięte w specyficzny sposób, tworząc chromosomy. Telomery to znajdujące się na końcach chromosomów specyficzne sekwencje DNA, które chronią nić DNA przed uszkodzeniem. Często porównuje się je do skuwek przy sznurowadłach, dzięki którym końce się nie rozplatają. Z wiekiem długość telomerów się zmniejsza i w końcu komórki przestają należycie funkcjonować.

Naukowcy z Glasgow University twierdzą, że długość telomerów świadczy o tym, czy młody organizm ma przed sobą długie życie. Na razie szkockie badania dotyczą zeberek (Taeniopygia guttata), małych australijskich ptaszków, często hodowanych w domach.

Niewielkie próbki krwi pobierano przez całe życie od grupy 99 zeberek i mierzono długość zawartych w komórkach krwi telomerów. Choć niektóre ptaki padły już po sześciu miesiącach, najbardziej odporny przeżył aż dziewięć lat.

W każdym przypadku najdłużej żyjące ptaki miały także najdłuższe telomery, ale najlepszym wskaźnikiem długości życia okazała się długość telomerów w wieku zaledwie 25 dni.

Dalsze badania mają odpowiedzieć na pytanie, dlaczego długość telomerów u poszczególnych osobników tak bardzo się różni - na ile zależy to od czynników wrodzonych, a w jakim stopniu od środowiska. Nie wiadomo także, w jakim stopniu wyniki badań nad zeberkami można przenosić na ludzi.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ ula/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nasz mózg wie szybciej od nas, że chcemy coś zrobić

  • Fot. Adobe Stock

    Palenie wyłącznie e-papierosów zwiększa ryzyko POChP i nadciśnienia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera