Fragment Alei Sfinksów w Luksorze zostanie udostępniony zwiedzającym

W marcu 2012 roku na stanowisku archeologicznym w Luksorze zostanie otwarty odrestaurowany fragment Alei Sfinksów, starożytnej drogi procesyjnej łączącej Luksor z pobliskim Karnakiem - podał serwis internetowy Ahram Online.

Jak ujawnił minister ds. Starożytności Egiptu Mohamed Ibrahim podczas inspekcji zabytków Luksoru, otwarcie odcinka Alei Sfinksów zaplanowano na 13 marca 2012 roku, kiedy w Berlinie zostaną otwarte Międzynarodowe Targi Turystyki.

Udostępnienie zwiedzającym odrestaurowanego fragmentu o długości 150 metrów ma pomóc w rozwiązaniu technicznych i finansowych problemów związanych z zaplanowaną odbudową całej Alei Sfinksów o łącznej długości 2700 metrów.

Budowę alei procesyjnej, łączącej Świątynię Narodzin Amona w Luksorze ze Świątynią Amona-Re w Karnaku na wschodnim brzegu Nilu, rozpoczęto w okresie panowania Hatszepsut, władczyni starożytnego Egiptu z XVIII Dynastii (1550-1292 r. p.n.e.), która panowała jako faraon w latach ok. 1479-1458 p.n.e.

Według inskrypcji znajdujących się w Czerwonej Kaplicy Hatszepsut w Świątyni Amona w Karnaku, na polecenie Hatszepsut przy alei zbudowano sześć kapliczek poświęconych Amonowi-Re.

Aleja Sfinksów uzyskała ostateczny kształt w okresie panowania XXX Dynastii (380-342 r. p.n.e.), kiedy faraon Nektanebo I, panujący w latach 380-362 p.n.e., dotychczasową drogę procesyjną zastąpił nową aleją.

Podczas jednego z egipskich świąt posąg Amona w Karnaku odwiedzał Świątynię Narodzin Amona w Luksorze niesiony w kultowej barce wzdłuż Alei Sfinksów i wracał drogą wodną - Nilem.

PAP - Nauka w Polsce

jot/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera