GIS: częste korzystanie z solarium jest szkodliwe

Częste opalanie się w solarium jest szkodliwe, może powodować przedwczesne starzenie skóry i nowotwory; według WHO z solariów nie powinny korzystać osoby poniżej 18. roku życia - mówił w środę w Sejmie główny inspektor sanitarny Przemysław Biliński.

GIS odpowiadał na pytania Agnieszki Pomaski i Radosława Witkowskiego (oboje PO) w sprawie szkodliwego działania promieni UV wytwarzanych przez solaria.


Biliński zaznaczył, że dysponuje opiniami krajowych konsultantów w dziedzinie dermatologii i onkologii, które potwierdzają, że wielokrotne korzystanie z solariów w ciągu roku przyczynia się do przedwczesnego starzenia skóry i może zwiększyć zachorowalność na nowotwory. Podkreślił, że szkodliwość solariów nie zależy od wieku korzystających - skóra jest w pełni dojrzała już w wieku 3-4 lat - ale od ilości dawki, częstości i czasu naświetlań, a także fototypu skóry. Zastrzegł jednak, że nie można kojarzyć zachorowań na czerniaka wyłącznie z opalaniem.


Poinformował, że według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z solariów korzysta 10 proc. populacji Europy i USA. WHO opracowała zasady racjonalnego korzystania z solariów. Jednym z przeciwwskazań jest wiek poniżej 18 lat. Opalanie się w solarium nie jest zalecane m.in. osobom z piegami, dużą liczbą znamion i takim, u których w dzieciństwie występowały poparzenia słoneczne. Zdaniem WHO osoby korzystające z solariów powinny podpisywać druk świadomej zgody na naświetlanie.


Biliński przyznał, że konieczne jest przeanalizowanie istniejącego prawodawstwa pod tym kątem, jednak poinformował, że obecnie w resorcie zdrowia nie toczą się żadne prace nad uregulowaniem tych kwestii. Jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłyby regulacje pozaprawne - kampanie uświadamiające, edukacja, a także kodeksy dobrych praktyk, które można by opracować wspólnie ze wszystkimi zainteresowanymi.

PAP - Nauka w Polsce


akw/ itm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: nowy program profilaktyki nie poprawi sytuacji zdrowotnej Polaków

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: zaledwie 30 proc. chorych na astmę stosuje się do zaleceń i systematycznie przyjmuje leki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera