Produkowany przez nadnercza hormon o nazwie dehydroepiandrosteron, w skrócie DHEA, który nie tylko łagodzi objawy menopauzy, ale także poprawia libido, może pewnego dnia stać się alternatywą dla hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) - informują włoscy naukowcy w piśmie "Climacteric".
Po upływie 12 miesięcy wszystkie kobiety z wyjątkiem grupy kontrolnej przyznały w kwestionariuszach, że objawy menopauzy stały się mniej uciążliwe. Wśród kobiet stosujących hormonalną terapię zastępczą oraz przyjmujących dehydroepiandrosteron nastąpiła również wyraźna poprawa w zakresie popędu i aktywności seksualnej.
Prowadząca badania Andrea Genazzani z Uniwersytetu w Pizie uważa, że DHEA może być potencjalnym substytutem hormonalnej terapii zastępczej. Od 20002 roku, gdy badania zaczęły wskazywać na związek HTZ z ryzykiem udaru oraz rozwoju raka piersi i jajników, trwają poszukiwania bezpieczniejszych rozwiązań alternatywnych.
PAP - Nauka w Polsce
koc/ agt/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.