Słońce zapobiega ospie wietrznej

Światło słoneczne może utrudniać rozprzestrzenianie się ospy wietrznej - twierdzą brytyjscy specjaliści na łamach pisma "Virology". 

Brytyjscy naukowcy z University of London, analizując 25 wcześniejszych prac wykazali, że ospa wietrzna rzadziej występuje w rejonach, o wysokim natężeniu promieniowania UV - zwłaszcza w krajach tropikalnych. Światło słoneczne może unieszkodliwiać wirusy na skórze, utrudniając przenoszenie się choroby. Być może dlatego w klimacie umiarkowanym ospa wietrzna jest częstsza zimą, gdy brakuje słońca.

Inni eksperci twierdzą, że w grę mogą wchodzić także inne czynniki, na przykład temperatura, wilgotność, a nawet warunki życiowe.

Wirus ospy wietrznej, powodujący także półpasiec, jest bardzo zaraźliwy. Może się przenosić dzięki kaszlowi i kichaniu, choć najważniejszym sposobem zarażenia jest bezpośredni kontakt z wysypką.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera