<p> <strong>Na Uniwersytecie Zielonogórskim zostanie w środę reaktywowany Akademicki Klub Krótkofalarski.</strong> To będzie symboliczne otwarcie, bo klub w latach 70. XX wieku działał w ramach Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Zielonej Górze.</p>
Pamiątką z tamtego okresu jest znak wywoławczy uczelnianej radiostacji - taki sam jak przed laty tj. SP3PGX - poinformowała PAP rzecznik Uniwersytetu Zielonogórskiego Ewa Sapeńko.
Obecny klub powstał dzięki zaangażowaniu członków Stowarzyszenia Elektryków Polskich, którzy uznali, że wydział elektrotechniki, informatyki i telekomunikacji powinien posiadać radiostację i promować ten rodzaj łączności.
Dwóch jego pracowników posiada licencję na nadawanie: dr inż. Jacek Kaniewski - SQ3GTB, dr inż. Sławomir Piontek - SQ3PJR, trzecią osobą został mgr inż. Grzegorz Mielcarek - SP3RNH.
Klub mieści się w jednym z pomieszczeń w kampusie A zielonogórskiej uczelni. Po ustaleniu adresu Uniwersytet Zielonogórski mógł wystąpić o licencję niezależną od innych organizacji.
Za pieniądze przekazane przez rektora zakupiono radiostacje YAESU 950, zasilacz oraz miernik SWR. Krótkofalowcy zbudowali także cztery anteny. Pierwsza łączność zarejestrowana w log book-u odbyła się w 28 sierpnia 2011 o godzinie 19:00.
Najnowszym osiągnięciem Akademickiego Klubu Krótkofalowców z Zielonej Góry jest uruchomienie odbiornika internetowego (websdr - Software Defined Radio) z anteną krótkofalową pracującą w pasmach 160m, 80m, 40m, i 30m. To pierwsza antena w Polsce dostępna poprzez internet. Wystarczy zalogować się na stronie websdr.sp3pgx.uz.zgora.pl:8901
Klub i koło naukowe zamierzają propagować krótkofalarstwo wśród studentów i uczniów szkół ponadpodstawowych.
PAP - Nauka w Polsce
mmd/ ls/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.