Prof. Tadeusz Szulc doktorem h.c. Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

Specjalista w zakresie hodowli bydła i produkcji mleka <strong>prof. Tadeusz Szulc</strong>, były rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i były wiceminister edukacji narodowej i sportu <strong>otrzyma 15 grudnia tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.</strong>

Profesor Szulc jest zootechnikiem, jego zainteresowania naukowe obejmują także fizjologię laktacji, uwarunkowania składu i jakości mleka, optymalizację żywienia krów mlecznych, a także technologię opasu młodego bydła. Szczególne znaczenie poznawcze i aplikacyjne mają jego badania nad właściwościami prozdrowotnymi siary. Prace z tego zakresu stanowią oryginalny wkład profesora i jego zespołu do nauki światowej. Współpraca uczonego z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie (UR) dotyczyła działalności naukowej i organizacyjnej. Wraz z naukowcami z UR prowadził prace w ramach problemu resortowego "Genetyczne i środowiskowe uwarunkowania produkcji mleka" oraz badania nad krzyżowaniem ras krajowych z włoskimi, mięsnymi rasami bydła. Przez kilka lat był wykładowcą na studium podyplomowym z hodowli bydła. Od 11 lat wraz z Katedrą Hodowli Bydła UR współorganizuje Szkoły Zimowe Hodowli Bydła w Zakopanem.

Prof. Szulc pełnił funkcje prorektora i rektora Akademii Rolniczej we Wrocławiu. W latach 2003-2004 był podsekretarzem stanu, a w latach 2004-2005 sekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu (MENiS). Obecnie przewodniczy Komisji Akredytacyjnej - Zespołu Bolońskiego KRASP, jest także wiceprzewodniczącym Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych, członkiem Komitetu Nauk Zootechnicznych PAN, prezydentem Profesorskiego Klubu Hodowców Bydła oraz członkiem wielu innych towarzystw i rad naukowych.

Badacz opublikował 425 opracowań, w tym ponad 131 oryginalnych prac twórczych, 86 doniesień naukowych, 135 referatów, publikacji popularno-naukowych, naukowych i innych, 49 referatów i publikacji z zakresu edukacji w szkolnictwie wyższym. Jest współautorem 20 publikacji zwartych, w tym: 6 książek, 5 monografii, 7 skryptów dla studentów.

Jest redaktorem i współautorem 3 podręczników akademickich. Jego początkowe badania dotyczyły wychowu cieląt na ograniczonych dawkach mleka, zastępowania mleka pełnego mlekiem odtłuszczonym, skracania czasu karmienia mlekiem i opracowania różnych wariantów wychowu cieląt przy krowach mamkach. W interdyscyplinarnych badaniach autor wykazał, że cielęta po przebyciu schorzeń, charakteryzowały się istotnie niższym tempem wzrostu w późniejszym użytkowaniu, a w pierwszej i drugiej laktacji obniżonymi parametrami użytkowości mlecznej.

Prof. Szulc zainicjował prace nad zmiennością składu siary krów i jej przyswajalnością u cieląt. Istotną pozycję w dorobku naukowym badacza stanowią analizy zdolności wydojowej krów w Polsce. Uczony jako pierwszy w kraju oszacował parametry genetyczne dla cech budowy wymion i opracował zasady uproszczonej metody kwalifikowania krów do doju maszynowego.

Wśród nagród i odznaczeń prof. Szulca jest m.in. Medal Komisji Edukacji Narodowej, Brązowy i Złoty Krzyż Zasług, Krzyż Kawalerski oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystość nadania profesorowi tytułu doktora honoris causa rozpocznie się o godz. 11.00 w Auli Centrum Kongresowego UR.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: wilki wolą dzikie kopytne od bydła i koni

  • Słowik. Fot. Adobe Stock

    Ekspert: słowiki przez rok uczą się śpiewu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera