W olsztyńskim planetarium prelekcja o "astronomicznej lidze mistrzów"

<strong>W piątek 9 grudnia olsztyńskie planetarium zaprasza na kolejny odczyt popularnonaukowy. Tym razem przedstawiona zostanie &quot;astronomiczna liga mistrzów&quot;, czyli Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).</strong> W czasie wykładu będzie też przeprowadzony konkurs.

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) to jedna z największych na świecie organizacji zajmujących się badaniami astronomicznymi. Stanowi czołówkę badań w naziemnej astronomii obserwacyjnej. Zrzesza kilkanaście krajów europejskich, ale obserwatoria posiada w Ameryce Południowej, w Chile, na ekstremalnie suchych i znajdujących się wysoko nad poziomem morza obszarach pustyni Atakama. Prelekcję poprowadzi Krzysztof Czart, który jest polskim koordynatorem Sieci Popularyzacji Nauki ESO. W jej trakcie przedstawione zostaną najnowsze instrumenty obserwacyjne, które w ostatnich miesiącach rozpoczęły pracę, a także najciekawsze z niedawnych odkryć dokonanych teleskopami ESO. Będzie też mowa o szansach polskich astronomów na przyłączenie się do tej "astronomicznej ligi mistrzów". Prelegent zapowiada także konkurs z nagrodami.

Cykl wykładów popularnonaukowych "Nie tylko o gwiazdach" jest organizowany każdego roku przez Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Prelekcje odbywają się w piątki o godzinie 17.00 w budynku planetarium. Zapraszani są znani naukowcy, pracownicy różnych placówek naukowych. Frekwencja na odczytach przekracza nieraz 100 osób.

Więcej informacji na temat odczytów można znaleźć na stronie internetowej planetarium pod adresem http://www.planetarium.olsztyn.pl. (PAP)

PAP - Nauka w Polsce

ast/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. SpaceX

    Załoga misji Ax-4 z Polakiem wróciła we wtorek na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: misja w kosmosie się zakończyła, ale eksperymenty dalej będą trwały

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera