Choć ma niewiele wspólnego z wilkołakiem, petrel wulkaniczny podlega wyraźnemu wpływowi pełni Księżyca - informuje pismo "PLoS One".
Inne ptaki kierują się długością dnia czy intensywnością nasłonecznienia, jednak petrele żyją w okolicach, gdzie długość dnia i nocy w ciągu całego roku jest bardzo podobna.
Zespół Patricka Pineta z uniwersytetu na wyspie Reunion przez dwa lata badał zachowanie petreli, dowodząc, że kierują się one zmianami natężenia światła księżycowego. Podczas nocy w czasie pełni ptaki spędzały w powietrzu aż 80 proc. czasu zamiast spoczywać na wodzie. Także daty przybycia do kolonii lęgowych pokrywały się z pełnią księżyca.
Aby badać aktywność ptaków, naukowcy posłużyli się małymi, lekkimi urządzeniami mocowanymi na łapach i rejestrującymi czas zanurzenia oraz wpływ światła.
PAP - Nauka w Polsce
pmw/ tot/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.