Polscy naukowcy opracowali system ułatwiający cumowanie

<p> <strong>Zagraniczne porty są zainteresowane polskim elektronicznym systemem ułatwiającym statkom cumowanie do nabrzeży. System opracowali naukowcy z Akademii Morskiej w Szczecinie. Pomyślnie przeszedł już testy.</strong> System zdobył złoty medal na międzynarodowych targach wynalazczości &quot;INNOVA 2011&quot; w Brukseli, na których zaprezentowano kilkaset wynalazków z ponad 20 krajów.</p>

Autorami systemu są: dyrektor Instytutu Inżynierii Ruchu Morskiego dr hab. Lucjan Gucma i dr Maciej Gucma.

System dostarcza kapitanowi statku bardzo dokładnych informacji o prędkości statku, jego położeniu i odległości od nabrzeża. Jest w stanie podać jego położenie z dokładnością do dwóch centymetrów.

System wykorzystuje głowice laserowe montowane w nabrzeżu, które wysyłają sygnał i czujniki, które odbierają wiązki odbite od zbliżającego się statku. Informacje przekazywane są do kapitana statku, który natychmiast otrzymuje dokładne dane m. in. o odległości statku od nabrzeża i prędkości jednostki. Przekazane mogą być na zwykły telefon komórkowy czy komputer znajdujący się na statku, podkreślił Lucjan Gucma.

Użycie systemu zwiększa bezpieczeństwo i skraca czas cumowania jednostki. Jest on szczególnie przydatny dla dużych statków i tych przewożących niebezpieczne ładunki gdzie szczególnie liczy się precyzja w dojściu do nabrzeża. Pomaga bezpiecznie cumować statek w warunkach ograniczonej widoczności, w nocy lub podczas mgły.

Koszt wyposażenia jednego nabrzeża w urządzenia tworzące system to kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Prace nad systemem trwały 2,5 roku i kosztowały ok. 2 mln zł. Pieniądze pochodziły z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Uczelnia prowadzi rozmowy z firmami, które są zainteresowane produkcją elementów systemu.

PAP - Nauka w Polsce

res/ ls/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    EKG/ Wiceprezes PAN: Polska nie jest potęgą w IT; rodzynki nie świadczą o średniej

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Producent satelitów dołączył do hubu gamingowo-technologicznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera