Sosnowy alkohol

PAP/Artur Reszko
PAP/Artur Reszko

Opracowany przez naukowców z University of Georgia &quot;super szczep&quot; drożdży AJP 50 potrafi wydajnie wytwarzać alkohol etylowy na biopaliwo z poddanego odpowiedniej obróbce drewna sosnowego - informuje pismo &quot;Biotechnology for Biofuels&quot;. <br />

Uprawiane na plantacjach sosny należą do najszybciej rosnących drzew w Ameryce Północnej. Sosnowe odpady w rodzaju wiórów to potencjalnie obfite źródło paliw płynnych, jednak dotychczas materiał ten nie nadawał się właściwie do fermentacji.

Miękkie drewno - takie jak sosnowe - zawiera wiele cukrów, które są świetnym pokarmem dla drożdży. Obecnie alkohol na biopaliwo powstaje głównie z "łatwiej strawnych" surowców: kukurydzy albo trzciny cukrowej.

Aby drewno nadawało się do fermentacji, trzeba je podgrzać, i poddać działaniu chemikaliów, co pozwala enzymom drożdży rozkładać celulozę. Jednak potrzebne do przygotowanie drewna substancje są szkodliwe dla drożdży, co ogranicza wydajność procesu fermentacji.

Ulepszone metodą sterowanej ewolucji "super drożdże" są bardziej odporne na chemikalia. Udało się je wyhodować, zmuszając do egzystencji w coraz to bardziej nieprzyjaznym środowisku. Teraz radzą sobie z biomasą, w której jest 17,5 proc. cząstek stałych, podczas gdy wcześniej istniejące szczepy potrafiły fermentować przy stężeniu 5 do 8 proc.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ tot/  bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera