
Szczury, który wytępiły żyjące w nowej Zelandii gatunki kręgowców, zastąpiły swoje ofiary w ważnej roli - przy zapylaniu kwiatów - informuje serwis "BBC News Science&Environment".
To, że pszczoły i inne zapylające kwiaty zwierzęta masowo giną, może się źle skończyć dla roślin - i dla nas wszystkich. Jednak naukowcy zaobserwowali, że niektóre wytępione gatunki "zapylaczy" mogą być zastąpione przez inne, napływowe - tak stało się w Nowej Zelandii. Tamtejsze kręgowce - ptaki, nietoperze i gady - zostały niemal całkowicie wytępione na Wyspie Północnej przez zawleczone do Nowej Zelandii szczury
Dr David Wilcove z Princeton University wraz ze swoim kolegą, Davidem Pattermore przeprowadził badania dotyczące trzech roślin: Metrosideris i Knightia o czerwonych kwiatach oraz Veronica o fioletowych. Naukowcy ustawili kamery wideo, rejestrując ponad 1200 godzin obserwacji roślin i odwiedzających je zwierząt. Okazało się, że gdy zabrakło zwierząt dotychczas zajmujących się zapylaniem, w przypadku dwóch gatunków ich rolę przejęły zwabione słodkim nektarem szczury.
Zdaniem autorów badań gatunki roślin zapylane przez wiele gatunków zwierząt są bardziej odporne na wyginięcie, natomiast te zapylane przez jeden gatunek wyspecjalizowanego zwierzęcia mogą nie przetrwać.
PAP - Nauka w Polsce
pmw/ tot/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.