Udało się stworzyć działającą przysadkę mózgową z płodowych komórek macierzystych - informuje "New Scientist". <br />
Wbrew swym skromnym rozmiarom przysadka ma ogromne znaczenie - wydziela liczne hormony, które regulują działanie innych wydzialających hormony gruczołów. Odpowiedź na stres, wykorzystanie energii, wzrost - wszystko to podlega działaniu przysadki.
Gdy przysadka przestaje działać prawidłowo lub musi być usunięta (na przykład z powodu nowotworu), konieczne jest podawanie odpowiednich dawek hormonów. Alternatywą może być wszczepienie nowej przysadki.
Zespołowi Yoshiki Sasai z Centrum Biologii Rozwojowej RIKEN w Kobe udało się wyhodować nową przysadkę z płodowych komórek macierzystych. Szczególnym wyzwaniem była konieczność uzyskania jednocześnie dwóch rodzajów komórek (przysadka składa się bowiem z części hormonalnej i nerwowej).
Najpierw komórki myszy zanurzono w roztworze zawierającym dużo tlenu oraz substancje naśladujące te, jakie wydziela rozwijający się zarodek. W rezultacie z komórek powstała tkanka zwana ektodermą, z której tworzy się układ nerwowy. Powstała także tkanka odpowiadającą tej, z której powstaje podwzgórze - obszar mózgu położony obok przysadki i odgrywający ważną rolę w regulacji temperatury ciała, głodu i pragnienia.
Oba rodzaje tkanek spontanicznie przekształciły się w warstwy - z ektodermą na wierzchu, a tkanką podwzgórza poniżej. Wraz z dzieleniem się komórek ektodermy jej warstwa była coraz grubsza i zwijała się tworząc kieszonkę, która ostatecznie się oddzieliła od warstwy tkanki podwzgórzowej.
W oddzielonej od podłoża kieszonce pojawiły się komórki wytwarzające hormony, rozrastając się na zewnątrz i tworząc gotowa przysadkę. Cały proces zachodził spontanicznie, dzięki komunikacji pomiędzy komórkami.
Przysadki zostały wszczepione do nerek myszy, którym, usunięto ich własne przysadki. Przeszczep się przyjął - przeżyło 90 proc. myszy, a zazwyczaj myszy z usuniętą przysadką umierają w ciągu ośmiu tygodni.
Przysadka z komórek macierzystych to kolejny krok na drodze do uzyskania innych złożonych narządów, takich jak serce, nerki czy wątroba.
PAP - Nauka w Polsce
pmw/ tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.