Sześcioletnie badania genetyczne potwierdziły, że nasi przodkowie sprzed 70 tys. lat udali się z Afryki południową trasą przez Półwysep Arabski – informują naukowcy na łamach "Molecular Biology and Evolution". <br />
Migracja miała miejsce ok. 70 tys. lat temu i dała początek kolonizacji całego świata przez Homo sapiens.
Co ciekawe, zdaniem naukowców, w kolonizacji globu przez ludzi istotną rolę odegrała południowa Azja. Dowodzi tego większa różnorodność genetyczna mieszkańców Indii w porównaniu z różnorodnością genetyczną Europejczyków czy wschodnich Azjatów. Wspiera to teorię, że pierwsi kolonizatorzy posuwali się wzdłuż wybrzeża morskiego, skolonizowali południową i wschodnią Azję, a następnie Oceanię.
"Oznacza to, że inne dyscypliny, takie jak archeologia czy antropologia, powinny teraz szukać dodatkowych dowodów dotyczących szlaku migracji wczesnych ludzi" – wyjaśnia Ajay Royyuru z firmy IBM, odpowiedzialny za analizę zgromadzonych danych.
Te wyniki zgadzają się z innymi badaniami. Prawdopodobnie 60-70 tys. lat temu poziom mórz był na tyle niski, że można było bez trudu przekroczyć cieśninę Bab-el-Mandeb na Morzu Czerwonym.
Genographic Project jest największym przedsięwzięciem tego rodzaju, biorąc pod uwagę, że próbki DNA pobrano od 500 tys. osób ze wszystkich stron świata.
PAP - Nauka w Polsce
krx/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.